| anonim_4396 a întrebat:

De miercuri m-am ales cu o raceala, iar incepand de vineri am inceput sa nu mai am gust si miros. Lipsa gustului si a mirosului are legatura cu raceala?
Cam in cat timp imi vor reveni? E duminica si eu nici acum n-am miros, si nici gust. Urasc sa n-am gust, mai ales, prefer sa nu mai mananc nimic daca nu simt gustul la mancare rolling on the floor)
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, e din cauza racelei.
Cand vei fi cu ea pe sfarsite sau chiar vindecata iti vei recapata iar simturile la starea lor initiala.

| Xdreaper21 a răspuns:

Ai fost vreo data racita?
Daca esti racita ti se deregleaza simturile sa vezi ca daca bei apa o poti simti dulce
Iti va trece cand nu o sa mai fii racita

| Hitalix22 a răspuns:

Când nasul este inflamat produce o cantitate mai mare de mucozităţi cu scopul de a elimina "intrusul", fie el un virus au un alergen. Iar mucusul fiind mai mult şi mai gros ajunge să acopere receptorii de miros, astfel că moleculele de miros ale alimentelor nu mai pot ajunge la ei. Dacă observi că ţi-ai pierdut şi gustul, asta nu înseamnă că răceala ţi-a afectat papilele gustative.Singurele gusturi pe care le simţi sunt amar, acru, dulce şi sărat. Amestecul acestora este îmbunătăţit de mirosul alimentului pentru că moleculele de miros ajung foarte uşor din gură până la recpetorii de miros din nas. Aşa se face că aproape 80% din gustul unui aliment este dat de mirosul lui. Deci când suferi de hiposmie mâncarea îţi va părea fadă.Nu numai răceala şi gripa îţi afectează mirosul, ci toate bolile care provoacă inflamaţia nasului: alergii, sinuzite etc.