| bobonelbobo a întrebat:

De vreo 7 luni de zile ma confrunt cu balonari abdomen marit gaze intestinale bolboroseli anemie palpitatii ragaieli scaun nedigerat constipatie si diaree scaun de diferite forme de la tare la moare sau de la inchis la deschis defecatie incompleta senzatie de plin dar ma simt mai bine dupa defecatie sau eliberarea de gaze. In urma tuturor analizelor mi-au gasit gastrita esofagita duodenita lipsa de fier colecist lenes stafilococ auriu in scaun si posibil colon si intestin iritabil ..am urmat multe tratamente dar dejeaba, desi am lasat ultima colonoscopia ca imi este frica de ea tot acolo ajung din pacate si saptamana viitoare sunt programat la o colonoscopie dar imi este foarte frica de analiza in sine si de verdict.Ce credeti ca ar putea fi sau ce mi-ar putea gasi la colonoscopie? Mai are cineva simptomele astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| jmekerashu a răspuns:

Aceste două:
- http://www.i-medic.ro/boli/sindromul-de-colon-iritabil
- http://www.i-medic.ro/boli/gastrita
deja înturnesc toate simptomele enumerate mai sus. Ce să mai vorbim de restul. Dacă îți urmat tratamete (prescrise de medic) și nu și-au avut efect - înseamnă că nu ați avut tratamentele corecte și e nevoie fie să repetați analizele fie să mergeți la alt medic.

De colonoscopie nu aveți de ce să vă temeți. E doar o colonoscopie. Din propria experineță vă spun că o endoscopie nu e cu nimic mai plăcută.

Deși în articolul despre colon iritabil aveți ceva detalii - puteți citi aici mai multe despre colonoscopie - http://www.i-medic.ro/analize/colonoscopie