| anonim_4396 a întrebat:

Hei, din cauza depresiei am ajuns de la gastrita la colon iritabil si se manifesta cu gaze intestinale si umflarea abdomenului, balonari si bolboroseli in burta. Stiti ceva tratamente farmaceutice sau naturiste(carbunele nu prea ajutasad ) Am auzit de colon help ca ar fi bun, voi ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| slayer09 a răspuns:

In primul rand, liniste mintii trebuie, ca degeaba bagi medicamente daca nu incerci sa rezolvi mai intai problema ci nu efectul. Eu am incercat cand aveam si eu problemele astea cu ceai de musetel, salvie, miere, ceai de ghimbir, ceai de cuisoare, chiar rontaiam cuisoare intregi, le lasam sa se mai inmoaie in gura si apoi le rontaiam si le inghiteam (si chiar au fost bune cuisoarele). Dar in primul trebuie sa iti faci un program de liniste a mintii, mai lasa munca daca e foarte stresanta, mai iesi in natura, citeste, roaga-te, mergi in locuri unde te linistesi si petreci acolo ceva timp gandindu-te la ceva frumos, nu la probleme, deconecteaza-te de la griji si probleme. si astea sa le faci constant.

| TotulSAUnik a răspuns:

Stiu,dar ca viata noastra cotidiana nu ne permite sa ne relaxam cat avem nevoie; plus ca lucrez si intr-un mediu alert, stresant. Dar na, problemele emotionale le am de mult timp si au devenit si fizice mai nou.
Spui ca ai reusit sa treci peste aceste simptome? happy Si eu incerc cu ceai de ghimbir, musetel, cuisoare.

| slayer09 a răspuns:

Stiu prin ce treci...am avut si eu probleme emotionale, ganduri care nu ma lasau in pace, noptile nu le dormeam, voiam mai mult sa dorm decat sa ies afara, ma inchisesem in mine, incepusem sa ma stresez si enervez pentru orice, ajunsesem la betii ca sa ma pot macar elibera un pic de stres, pe moment era ok, dar mai mult mi-au facut rau pe termen lung si asa am ajuns la boala de colon si stomac si coloana. Ce am reusit eu sa fac in privinta asta ajuns la capatul puterilor a fost sa imi dau demisia, si parca toata natura ma indemna sa apelez la Dumnezeu, eu inainte neavand legatura cu Dumnezeu, adica stiam asa ceva despre El, ajunsesem sa nu Il mai bag in seama, dar se pare ca totul a lucrat sa ajung la El, si in El am gasit linistea si bucuria. Acum nu stiu, daca si tu vrei sa vii pe calea astea, sa stii ca va fi greu, am indurat destule, dar cu nadejde si vointa va fi bine. Prin focul sufletului, adica prin suferinta te vei curati de toate gandurile si toata boala, si vei ajunge la pace interioara, dar trebuie multa rabdare si multa osteneala si vointa tare si statornica si sa nu dai inapoi, asta pentru suflet. Iar pentru trup, am bagat ceaiuri, am tinut post, am redus consumul de alimente, mancam verdeturi. Slabisem destul de mult, dar ma simteam din ce in ce mai bine. Cu miscare, ceaiuri, rugaciune si post, am reusit sa trec peste, fara medicamente. Asta am facut eu, poate pentru o fi alta cale, dar ai putea sa incerci si tu, nu cred ca ai nimic de pierdut.

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca nu rezolvi depresia degeaba iei colon help

| RAY a răspuns:

Fulgi de ovaz cu iaurt este dovedit stiintific ca ajuta microbi buni din intestine ceea ce este un lucru foarte un lucru foarte important

| Violleta2022 a răspuns:

Depresia nu genereaza boli de stomac sau gaze intestinale, dar mancarea da!
Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la medicul gastroenterolog. El iti va face teste si analize medicale si iti va da tratament adecvat.
In principiu, gazele sunt generate de amestecurile de mancare. Fructele de exemplu, nu se manaca niciodata alaturi de mancare ci la 2-3 ore departare de mesele principale, deoarece fermenteaza.
Evita legumele care iti fac fermentatie masiva in burta: carotful, varza, mazarea, fasolea boabe si ridichile verzi.
Evita: sucurile de orice fel, berea, apa acidulata,
Evita iaurturile cu fructe si barnzeturile
SE recomanda probiotice!
Eu ti-as recomanda KEFIRUL (chefir), care este cel mai sanatos si complex probiotic organic.
Recomand ceaiul fierbinte de cimbru (cat poti tu de fierbinte), eventual amestecat cu sunatoare sau ghimbir.
sanatate maxima!

| Donsavas a răspuns:

Da,este un medicament, se numeste coaxil-tianeptina.
Discuta cu medicul tau psihiatru despre problema ta psihosomatica.

| madalinfindrihan a răspuns:

Si eu am probleme cu depresia si stresul.
Tocmai ce mi-am facut analizele, crezi ca o sa am si eu una din cele doua?
M aș aștepta la gastrita deoarece am arsuri gastrice des.

| TotulSAUnik a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Problemele emotionale ar fi mai usor de suportat daca ar ramane doar la nivel psihic dar in timp se vor manifesta si la nivel fizic, in mare parte este afectat sistemul digestic primul dar crede-ma sunt n posibilitati sa dezvolti orice boala pe baza de stres. Iti dau u sfat, nu te mai stresa pentru nimic, fa tot ce poti si da tot ce poti dar fara stres, unele lucruri pentru care m-am stresat acum cativa ani mi se par banale si chiar prostii astazi. altele chiar au fost situatii destul de dificile si m-au marcat emotional dar sper sa trec peste.

P.S Sanatatea ta e cea mai importanta, de acolo pornesti pentru restul lucrurilor pe care le vrei in viata. Bafta!

| PeeWee96 a răspuns:

Eu zic sa consulți un medic si o sa iti recomande el, nu te lua dupa ce zice unu si altul aici! Sper sa treci cu bine peste asta! Baftă!?