| Adrian1001234 a întrebat:

Bună. Am 44 de ani si am o durere în partea dreapta sub coaste, am măreția ca radiază spre exterior. Am mai avut durerea asta și în urma cu doua luni și mi-a revenit. Am fost la medic și mi-a făcut ecografie și nu a văzut nimic nici la ficat, nici prin alte părți. Precizez ca sunt operat de colecist din 2019 iar în 2020 mi-am făcut o colonoscopie unde mi-a găsit hemoroizi interni. Cred ca am dezvoltat un sindrom de intestin iritabil deoarece ma constip des. Uneori nu merg 3-4 zile afara apoi merg intr-o zi de vreo 4 -5 ori și fac puțin. Ar trebui sa repet colonoscopia? Au trecut doar 3 ani de la precedenta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AndreeaWTS a răspuns:

Ar fi bine să repeți colonoscopia. E foarte posibil ca peoblema sa fie la colon. Polipi interni sau ceva de genul ăsta.

| Adrian1001234 explică (pentru AndreeaWTS):

Mulțumesc pentru răspuns. Se poate ca în cei trei ani sa se dezvolte deja un cancer. Menționez ca acum 3 ani când mi-a făcut colonoscopie nu mi-a găsit nici polipi, doar hemoroizi interni.

| IarsiIar a răspuns:

Operat de colecist. Inseamna ca ficatul munceste mai mult. Si presupun ca nu tii nici un regim alimentar. Ar trebui. Pentru ca ficatul nu poate suplimenta lipsa bilei.
Pentru constipatie, consuma multe lichide si fa multa miscare. Mai ales exercitii ale bazinului care sa ajute mobilitatea intestinelor. Colonoscopia este o investigatie, nu un remediu.

| Adrian1001234 explică (pentru IarsiIar):

Mulțumesc pentru răspuns. Se poate ca în cei trei ani sa se dezvolte deja un cancer. Menționez ca acum 3 ani când mi-a făcut colonoscopie nu mi-a găsit nici polipi, doar hemoroizi interni. În cei trei ani am mers destul de greu afara, multe scaune subțiri și de un marou puțin mai închis.

| IarsiIar a răspuns (pentru Adrian1001234):

De ce te si gandesti la cancer?
Daca ai doar hemoroizi, e posibil sa se poata opera. Neplacut dar salvator.
Sanatate!