| anonim_4396 a întrebat:

De vreo doua luni am observat ca am incontinenta urinara. Am facut o urocultura si a iesit totul perfect. Acum aproximativ o luna aveam senzatie de urinat in permanenta, asa ca am luat niste pastile uractiv.Acum doua zile am facut inca o urcultura si din nou a iesit totul perfect.(mai am doar incontinenta urinara uneori si simt des ca imi vine sa urinez)
Ce credeti ca am? Poate fi pe sistem nervos ca ma gandesc eu mereu?
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi indicat sa consulti un medic de familie si apoi cel de specialitate.
Apoi ar fi bine sa repeti analiza la un alt laborator.
O verisoara de a mea si-a facut analizele la un laborator particular, a dat o caruta de bani si analizele i-au iesit bune, numai ca la 2 zile a chemat salvarea, avea o infectie de mai mare frumusetea.
Asa ca, nu te lasa in baza acelui rezultat si cere sfatul medicului
O zi bunahappy

3 răspunsuri:
| hippiemuslim a răspuns:

E cam deplasat să pui astfel de întrebări personale, în principal pentru că nu te ajută cu nimic și îți ridică nivelul de stres general.
Există o groază de afecțiuni care se manifestă prin incontinență urinară și doar un urolog poate să-și dea cu părerea.
Printre lucrurile care pot duce la incontinență urinară sunt:
Sarcina
Slăbirea mușchilor vezicii urinare
Calculi renali
Tumori la nivelul tractului urinar
Probleme neurologice care nu cred că ți se aplică.

Având în vedere vârsta ta, m-aș orienta către disfuncții hormonale, slăbirea musculaturii pelviene, stres.

Sfatul meu este să mai vizitezi câțiva doctori, iar ca temă pentru acasă poți face exercițiul kegel care presupune contractarea musculaturii pelviene.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai diabet, fa ti o glicemie si vezi ca de la diabet faci pipi des, asta daca ai exclus alte cauze gen, raceli anexite si daca zici ca urocultura a iesit bine, doctora de acolo nu ti a zis nimic de diabet?

| AndreeaM1 a răspuns:

Nu am diabet. Am glicemia foarte buna, am facut-o joi.