| marianbalanuta a întrebat:

deci fetita mea in varsta de 13 ani am descoperit de curand ca are scolioza.deviatie a coloanei de 40 grade in prezent face exerciti la o sala cu un chinetoterapeut. si poarta si corset/deci vreau sa va intreb daca aveti specialitate in asfel de afectiuni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Si vroiam sa te mai sfatuiesc sa ai mare grija de fiica si sa o duci mereu la recuperare si la controale deoarece daca ajunge la operatie este deja prea tarziu. Operatiile nu prea reusesc si de aceea ti-am dat acest sfat.Multa sanatate tie, fiicei tale si tuturor membrilor familiei tale!

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Incercati sa ajungeti la dr. Jianu de la spitalul "Grigore Alexandrescu". A vorbit recent la TV despre scolioza, cifoza, lordoza si alte afectiuni ale coloanei la copii.Sanatate.Mira

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Mai puteti apela si la doctorul Fodor de la Spitalul ''Grigore Alexandrescu''-un medic excelent.

| raisabanea a răspuns:

Nu sunt specialist dar la Spitalul Grigore Alexandrescu sunt medici buni. Daca nu v-ati adresat eu zic sa incercati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna domnule Marian.
Eu sunt o fata in varsta tot de 13 ani si mi s`a depistat scolioza in 2008, de 40 de grade.De atunci fac de 2 ori pe saptamana exercitii cu un kinetoterapeut si "am dat jos" 5 grade.Bineinteles port si un corset ortopedic pentru impiedicarea inaintarii scoliozei.
Multa sanatate.