| anonim22378 a întrebat:

Ce exercitii sunt bune pentru scolioza? momentan port un corset dar mi s-a recomandat sa fac si exercitii pentru flexibilitatea coloanei daca intelegeti ce vreau sa spun.mersi mult funda si vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Este f important sa 'ti controlezi pozitia, sa stai dreapta si sa ai umerii drepti, iar exercitiile sunt f importante dar ai grija sa nu faci excese.si trebuie sa mergi periodic la masaj pentru indreptarea coloanei.bafta!
http://www.vindeca-te.ro/kinetoterapie/exercitii-pentru-scolioza.html
http://www.sfatulmedicului.ro/scolioza
http://stiri.rol.ro/Patru-exercitii-fizice-impotriva-scoliozei-123512.html

1 răspuns:
| iefsul a răspuns:

Este foarte bun corsetul si eu am scolioza insa am fost la tratament prima data la spital unde mi s-a facut fizioterapie iar dupa aceea la baile felix acolo am facut kinetoterapie si masaj acum sunt ok dar kinetoterapeutul mi-a zis sa fac ex.fizice in continuare si sa nu mai ridic greutati mai mari de 15 kg deci scolioza nu se vindeca dar se amelioreaza sfatul meu este sa te duci la un doctor kinetoterapeut sa-i explici ce fel de scolioza ai si sa-l rogi sa-ti prescrie un set de ex.de gimnastica medicala pentru scolioza pe care o ai, scoliozele sunt de mai multe feluri in forma de S sau de C e.t.c. bafta si nu te juca cu sanatatea ta.