| anonim_4396 a întrebat:

Deci...ma doare capul si am asa o mica stare de greata.Credeti ca am apendicita? Cat ma tine spitalizarea? Si cam cat dureaza operatia? si inca ceva.Imi pune branula? Este dureroasa operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monik_4021 a răspuns:

Salut, daca nu te ''inteapa'' sau amorteste si pe picior in jos, sau daca nu te doare in partea dreapta (unde este apendicita)nu cred ca ar fi vreo problema de acest fel.Ai grija totusi sa-ti faci un control specializat in adevaratul sens al cuvantului, pentru ca pe mine m-au diagnosticat cu apendicita si de fapt aveam hernie ombilicala, si m-am operat degeaba de apendicita. Durerile de cap, pot fi probabil de la vreme, sau cum mai spune lumea'' alinierea planetelor''winking. Daca ai avea apendicita cu simptomele mai sus descrise in spital ai sta cam 7- 10 zile, operatia dureaza jumatate de ora(in cazul in care nu apar complicatii), da o sa-ti puna si branula, dar asta cand intrii in operatie si stai cu ea pana iti trece efectul anesteziei. Daca doare? Pisca putin in primele 2 zile apoi te obisnuiesti si apoi cand iti vor scoate firele, te mai deranjeaza o zi, apoi nu o mai simti, atat doar ca trebuie sa ai putina grija, sa nu te lovesti acolo, sa nu ridici greutati.
Cam atat despre operatia de apendicita care in comparatie cu altele e floare la ureche!
Sanatate maxima!

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cum ai facut legatura intre durere de cap si apendice? Poate sa fie orice, de la anemie la raceala, indigestie, migrena etc. Daca ai si dureri intense in zona apendicelui, e posibil sa fie inflamat, mergi la doctor.

| mihaibrasov a răspuns:

La apendicita te doare in partea dreapta jos, nu capul, dar starile de greata pot fi un semn. Branula iti pune cu siguranta, dureroasa nu e operatia ca nu e nimeni nebun sa te taie pe viu constient. Sunt 3 moduri in care te poate opera : anestezie local, rahidian, anestezie generala. Local. nu prea fac multi doctori, nu merita. Rahidian inseamna ca iti face o injectie in baza coloanei si iti amorteste tot corpul de la buric in jos (adica nu mai simti nimic, absolut nimic). dupa vreo 5-6 ore de la operatie iti trece, dar sa nu uiti un lucru: sa stai intins si sa nu iti ridici capul ca vei avea mari dureri ulterior. Iar anestezie generala. iti pune o masca pe fata si te adoarme (sau iti baga pe vena ceva). Problema e ca majoritatea dupa ce se trezesc cam vomita si au stari neplacute.

In spital te tine in functie de cum evoluezi. Daca totul merge ok poti pleca acasa dupa 2-4 zile, daca nu (faci complicatii) te poate tine o saptamana sau mai mult (depinde de corpul tau).
Dupa operatie te va durea taietura aia, dar iti baga algocalmin in perfuzie (sau altele) si nu mai simti durerea.
Nu e o operatie grea, dar nici cea mai usoara cum zic unii.

| hax0r a răspuns:

Deci da. spitalizarea tine de la 4 zile la cateva ore depinde de cati bani ai.branula nu se foloseste. perfuziile vor fi facute wireless cu ajutorul unui condensator antimaterie. desigur, ca orice plaga taiata mai mica de 20 cm lungime operatia e nedureroasa si lipsita de riscuri.

| Iull a răspuns:

Durerea de cap si greata nu sunt singurele simptome ale apendicitei. uite aici mai multe simptome si detalii : http://www.csid.ro/health/apendicita-cauze-simptome-tratament-3825721/
Daca ai mai multe din aceste simptome trebuie sa mergi sa te consulte un chirurg. In cazul in care faci operatie sa stii ca nu este una de durata foarte mare, este si dureroasa, dar poti suporta durerea. Spitalizarea dureaza cam 3 zile, iti va pune si branula pentru a-ti face calmantele si este posibil sa-ti puna si perfuzie dupa ce iesi din operatie pentru scurt timp. Bafta! :D

| Radu506 a răspuns:

Branula nu doare deloc! Doar iti baga un ac intr-o vena!