| Anonymus123 a întrebat:

Am 12 ani si vreau sa stiu daca am amigdalita. Gatul nu ma doare decat foarte rar si se intampla cand inghit. Si mi-a zis cineva ca poti verifica amigdalele cu degetele sub barbie, daca te dor sau nu. Pe mine nu ma dor, si daca apare, e una mica. Deci am sau nu? Si ma intereseaza daca e dureroasa.
Dar operatia de apendicita? e dureroasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Lasa amigdalitele in pace, de ce te legi la cap, daca nu te doare? Nu ai nici o amigdalită, nu mai bea rece, renunta, un timp, la inghetată, macar până iti revii cu gatul. Dacă si eu ma plangeam de amigdalite de cate ori ma durea gatul si nu puteam inghiti din cauza durerilor, acum eram operata de 100 de ori! Trece cu ceaiuri caldute.
Apendicita (tu ai inceput de la bolile cu litera "A"?), operatia, nu e deloc dureroasă.
Dar ce esti asa prăpăstios? Te gandesti doar la boli? Apendicita doare si din cauza constipatiei, scuze ca zic. Mănânca cate un măr seara, bea o cană cu lapte si se regleaza totul. Fii si tu mai optimist, ce naiba!

| Anonymus123 explică (pentru floresdemayo):

Apendicita nu era pentru mine era pentru o prietena si sunt fata da oricum thanks

| floresdemayo a răspuns (pentru Anonymus123):

Sa fii fericită, nu stiam daca esti fata sau baiat, după "numele" pe care l-ai ales puteai fi orice..., recunosti? Trebuia sa pui si tu un "girl" ...inaintea cuvantului laughing
Apendicita si pe mine m-a mai durut, sa-i spui sa nu-si faca griji decat daca e necesar, stii, eu nu sunt omul care sa fuga la spital din orice chichiță, ma duc doar daca vad ca durerile persista cu saptamanile... daca vad ca e ceva serios. Aici la rubrica asta si daca spui ca te tai la deget ori te intepi cu un ac de cusut, esti trimis la medic de catre utilizatorii TPU. De parca n-am stii fiecare cand trebuie sa mergem. Toti simtim cand e timpul de... spital.

| Anonymus123 explică (pentru floresdemayo):

Merci. Scuze nu vroiam sa te superi cand ti-am spus ca sunt fata era o constatare. Merci oricum

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Si acel cineva nu ti-a spus sa mergi la medic?

| CrissBoom a răspuns:

Buna! Cea mai buna cale sa afli facand un "Exudat" la laboratoarele de analiza, si stai calm/a, nu e nici scump si nici nu te doare, tot ce iti face este sa iti bage un mic betisor prin gat, sa recolteze. Asta faci sa vezi daca ai vreun microb sau ceva, amigdalita poate fi provocata din mai multe chestii, din cate am inteles. In legatura cu operatia de apendicita, nu vei simti nimic dupa ce iti face injectia aia care te amorteste, in cel mai bun caz vei adormi. Sper ca te-am ajutat!
Funda?