| RUDOFL4X4 a întrebat:

Sa trec la subiect.Ma doare apendicita de cateva zile si din ce in ce mai tare.E nevoie de operatie? E dureroasa operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
În primul rând, te doare apendicele. Apendicita este boala.
Da, este nevoie de operaţie. Dacă o laşi aşa se va agrava şi rişti să se spargă iar lichidul să pătrundă peste tot în corp.
Priveşte partea bună, dacă te operezi acum nu vei mai avea probleme cu apendicele toată viaţa.
Nu, nu doare operaţia. Este cea mai uşoară operaţie din câte există. Vei sta în spital maxim o săptămână.
Oricât de incompetenţi ar fi medicii, se vor descurca ca operaţia să decurgă fără probleme.
Întâi de toate, eu îţi sugerez să mergi la medic să te consulte. E posibil să nu ai apendicită.
O amică de-a mea era convinsă că avea apendicită dar când a fost la consult, a descoperit că s-a înşelat. I-a dat tratament şi durerea a dispărut.
Deci şi în cazul tău poate fi la fel.
Sănătate!

| DiamondEyes a răspuns:

Totul se face prin anestezie, nu trebuie sa-ti fie frica. Mai rau este daca amani.
Bine, la inceput iti va fi greu sa mergi si sa depui efort [nici nu ai voie], dar iti va face bine.
Lasa frica deoparte si opereaza-te.

| DyaNa1337 a răspuns:

Da, daca te doare e nevoie de operatie, altfel se inflameaza, iar operatia de apendice este cea mai usoara operatie existenta. dureroasa este numai daca doctorul si stafful sau sunt slab pregatiti, eu nu am avut probleme happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
O operatie de apendicectomie de cele mai multe ori usoara.
Vei fi anesteziat/a nu vei simti nimic.
Mergi sa te operezi fara frica!
http://sanatate.acasa.ro/boli-7/atentie-la-simptomele-apendicitei-314.html
Te pup!

| alexciuc a răspuns:

Du-te cat mai repede trebuie operat! sa nu ti se sparga punga cu paroi ca dupa aia e mai grea operatie de curatat organele!

| alexciuc a răspuns:

Operatia nu-i dureroasa ca te anesteziaza.dar o sa fie naspa ca o sa mergimai incet pana te recuperezi ...nu dureaza mult recuperatul..in 2 saptamani esti sanatos si poti alerga

| AlexDynamo1996 a răspuns:

Du-te cat mai repede la spital ca o sa fie mai rau/// unchiul meu nu s-a dus la spital s a patit-o mai grav era sa si moara

| pitiKpitiK a răspuns:

Nu e dureroasa dar du-te la medic si eu am avut nevoie in maxim 2 sapt esti gata ca poti sa faci peritonita ai grija! Stai cu furtune dupa! Poti sa faci pancreatita multe boli de care nu mai scapi! DUTE NU MAI STA DACA TE DOARE poate e ACUTA sau CRONICA! DACA TE DOARE TARE AI ACUTA DACA TE DOARE putin AI CRONICA! DUTE la SPITAL NU DOARE NU SIMTI NIMIC

| Dani010 a răspuns:

" Printre simptomele clasice ale apendicitei se numara: anorexia, care progreseaza spre greata si varsaturi, distensia abdominala si febra.
Mai pot aparea si urinarile dureroase, crampele severe, constipatia, diareea cu gaz si varsaturile care preced aparitia durerii. "

Poti afla mai multe de aici : http://femina.rol.ro/primele-semne-care-dau-de-gol-apendicita-25656.html

| aanaaaa a răspuns:

Nu este dureroasa, ai grija, mergi la medic-in 3zile mergi acasa!-!

| FarcasDaria a răspuns:

Bunicul meu... a fost operat de apendicita... la doar 6 ore de la operatie a inept sa umble de parca nu a trecut prin nici o operatie.
P.S Depinde de organismul fiecarui om.
Ar trebui sa mergi la doctor. Bafta happy