| Liviu a întrebat:

doresc sa pun si eu o intrebare.La 18 ani am incercat prima data sa donez sange.Nu am reusit,cand mi-a luat hemoglobina din deget, am avut stari de lesin, si nu au fost de acord sa donez.In dimineata zilei de azi(la aproape 10 ani distanta am 27 acum) am incercat iarasi sa donez.Aceias episod, doar ca azi am reusit sa pic jos efectiv.Nu imi e frica de ace, nu imi e frica de injectii nu nimic.Insa cand ma tai la deget(doar la buricele degetelor) ma ia cu lesin.Dar nu stiu de ce,in rest mi sa mai luat sange din vena, nu doar o data, ci de 3 4 ori pana acum pe putin, si nu am avut nimic.Insa din deget e o problema pentru mine.Nu stiu de ce, probabil are cineva vreo explicatie? Ma gandesc ca e psihologic? Doctora m-a consultat, nimic sunt sanatos tun.Vine doctora la mine imi spune "esti bine, nu ai nimic" Eu ii raspund sec "Da stiu, asa am patit si la 18 ani cand am incercat sa donez" si nu imi pot explica de ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este în mod clar o reacție psihologică. Ești sănătos tun, dar ai o sensibilitate la a vedea propriul sânge atunci când este scos din deget. Degetul face parte din mână. Aria motorie a mâinii., conexiunea cu creierul este în creier mai mare decât aria pentru toți mușchii din corp. Astfel dta când vezi sânge curgând din mână, creierul dtale interpretează datorită sensibilității speciale că viața îți este în primejdie și găsește soluția de a ieși din conflict prin leșin, adică abolirea conștiinței. Dacă este important pentru dta să remediezi aceasta, se poate face o decondiționare, adică un antrenament cu un psiholog.

| Liviu explică (pentru sadrian46):

Banuiesc ca poate fi si ceva psihologic, insa nu am de gand sa ma expun unu-i asemenea 'antrenament' ca sa pot sa donez sange.Pur si simplu poate nu sunt facut pentru asta.

| Donsavas a răspuns:

Ai anxietate. Asa se manifesta.

| ziftode a răspuns:

Nu numai tu:

https://youtu.be/-EVSg8WjdLY?t=206
https://youtu.be/GqTvtI9NvGw?t=81

nu e anormal, altadata cand e cazul inchide ochii, uitata-te in alta parte, eventual vorbeste cu un psiholog, el poate sa te ajute cu orice fobie (ca asta e o fobie, cum sunt femei care isi ridica toate fustele sus si se catara pe lustra cand vad un prapadit de soarece, gandac, sau painjen si mai si urla de parca ar fi invadat rusii)

| niko23 a răspuns:

Daca donezi sange prima data te an teapa an deget pentru a stabili grupa de sange, dupa aia nu mai ai treaba, si eu am donat o data pe an pentru analize, cand ma antepat an deget, nu m-am uitat si ma m gandit la alt ceva asa fa si tu ui tate an alta parte

| Liviu explică (pentru niko23):

Oriunde m-as uita la fel patesc.Am incercat, degeaba