| CristinaABC a întrebat:

Sunt dureroase injectiile in vena? la scoala a spus ca e obligatoriu sa ne puna in vena ceva ca un fluturas sau o floricica big grin ca vaccina sa idee nu am ce e. si in vena niciodata n-am avut injectii, ace.si mi-e frica de mor.voi ati avut in vena? e dureros?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
mariana
| mariana a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci griji, cine iti va da injectia, va sti sa-ti gaseasca vena si atunci iti va fac si injectia, daca vor sa introduca o branula, asa se numeste micutul aparat care se introduce in vena, aceasta inseamna ca, veti prim mai multe injectii si nu vor sa va intepe de fiecare data. Eu am facut injectii in vena si am constatat ca, nu sunt mai dureroase decat cele intramusculare, ci chiar dimpotriva, sunt mai putin dureroase, asa ca nu ai de ce sa-ti fie frica.
Tratamentul ce trevuie sa-l faci este in interesul sanatatii tale si trebuie sa te gandesti la acest lucru, atunci cand vei primi injectia si sa nu te temi, pentru ca nu este cazul.
Multa sanatate si mult succes, in tot ce faci.