| anonimatul125 a întrebat:

dragi utilizatori TPU! Am 14 ani o inaltime aproximativa de 167-170 cm si intre 76-80 kg! Revin cu aceeasi intrebare : cum as putea slabi intr-un mod sigur fara complicatii? Mi-as dori ca dupa aceasta vacanta de vara toti colegii rai sa isi inghita "limba"!
Ps : sala nu pot face din cauza unor probleme de sanatate, aceste probleme nu pot fi un factor care sa influenteze modalitatea prin care as putea sa scap de kilogramele in plus!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 64Anelize64 a răspuns:

Buna! Nu-ti fa griji de gura rea a celor din jur. Oricum cineva trebuie sa ne si judece ca sa observam defectele noastre.
Stiu cat de greu poate fi sa slabesti si cat de ingrozitor e sa renunti la gustarelele interzise dintre mese. Eu sunt acum la dieta si as vrea sa ti-o sugeez si tie. Totusi, trebuie sa incepi cu putina miscare macar sau mergi mult pe jos cu un ritm normal.
O sa-ti recomand o dieta de slabire si detoxifiere care te va ajuta foarte mult daca o respecti intocmai:
Ziua 1: un pahar de apa fiarta de 200 ml (fiert cu o seara in urma asta ca sa se raceasca destul)
Ziua 2: doua pahare
si tot asa cresti numarul paharelor cu unul pina in ziua a 7-a.
Ziua 7: 7 pahare
Ziua 8: 6 pahare
Ziua 9: 5 pahare
astfel, scazi numarul paharelor pina in ziua a 14-a cand ajungi sa beu iar 1 pahar.
Dupa cum ai vazut, dieta dureaza doua saptamini. Eu am mai tinut-o si e foarte eficienta si se recomanda tuturor. Nu duce la complicatii.
Stiu ca poate fi greu sa bei 5, 6 sau 7 pahare de apa instantaneu dar daca ''ti se intoarce'', fa o mica pauza de 5 minute si revino si bea-le. Cand ai de baut multe pahare, staruiete sa nu le bei intr-un timp mai mare de 20 minute.
Evita dulciurile, ciocolata, cafea cu lapte si painea. Bea cat mai mult ceai fara zahar (4-5 cesti pe zi). Ai grija sa nu te infometezi.
Iti urez succes iar daca vrei sa citesti mai multe poti vizita blogul meu. Scriu despre viata de zi cu zi si despre diete, gustari care pot fi luate la dieta etc.
Blogul meu aici: http://leryadailylife.blogspot.com/