| Ivanova a întrebat:

Salut TPU,
Am 15 ani, aproximativ 95 kg si o inaltime intre 1, 65-1, 68.Mi-am pus in gand sa slabesc si m-am decis sa am grija ce,cat si cand mananc,sa fiu prezenta la ora de sport de la scoala(programul incarcat nu-mi permite sa merg la sala sau sa fac exercitii) si as avea nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa imi cumpar un ceai de slabit,dar am citit ca cel verde antiadipos si cel de ginseng nu au efecte bune,iar cafeaua de slabit nu o suport.Mi s-au recomandat de catre o farmacista niste pastile cu ceai verde,dar nu stiu cat de bune si sigure sunt,as dori sa stiu de la voi(sunt la Catena,se numesc 'Green Tea')cat de bune sunt,va rog, si as mai dori sa stiu ce alternative de ceai verde si pentru slabit eficiente si sigure sunt(numele lor si daca le pot gasi la Mega Image,Catena sau oricare alta farmacie sau plafar) ca sa pot slabi toate kilogramele in plus,ca pana in septembrie sau poate putin mai mult sa scap de toate kilogramele, deoarece mama nu doreste sa ma trimita la nutritionist si nu am alta alternativa, nici hainele care imi erau bune nu mai vin pe mine.Va rog, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Parerea mea este sa nu mergi pe idea ceaiurilor, prafurilor si a altora asemeni. Intr-adevar, trebuie sa fii foarte atenta ce, cand si cum mananci. Din ce stiu eu, trebuie sa rontai cate un pic toata ziua si sa nu ai mese propriu-zise. Trebuie sa faci cumva sa dormi adanc noaptea. Somnul de noapte ajuta organismul sa generez HGH care ajuta la slabire. Si trebuie sa faci mult, mult sport. Trebuie sa iti gasesti timp, din statul in fund pe scaun nu slabesti. Lucreaza-ti fesele, coapsele si abdomenul. Pe langa faptul ca te ajuta sa slabesti, cand reusesti vei si arata mai bine. Muschii pe care ii pui pe tine vor consuma energie si vor contribui si ei la slabire.
Ideea ar fi sa iti grabesti metabolismul. Si nu te gandi sa slabesti rapid, ti se lasa pielea, risti vergeturi. Impune-ti sa zicem 1 kg/saptamana pana pe la 85, apoi cate 0.5 kg. pe saptamana. Eu zic ca ar trebui totusi sa discuti cu un profesionist.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Totusi mersul la nutritionist este foarte important.

Incearca sa mergi la un alt doctor apropiat care sa te trimita acolo, gen doctorul de familie, un doctor de boli interne, etc.

Explica-i ca datorita fizicului te simti cu adevarat inferioara, iti este rusine sa iesi pe strada si nu ai dori sa iti afecteze viata.

In plus spune-i ca supraponderabilitatea este insotita de multe ori de diabet si alte probleme gen colesterol, probleme cardiace, etc. Poti sa cauti pe net un articol si sa o pui sa ti-l citeasca.

Oricum ar fi, ia in calcul ca poate dieta nu este singurul factor care a dus in timp la supraponderabilitate, un altul ar putea fi un dezechilibru hormonal. Sau poate obiceiurile alimentare (cum si cat mananci, de ce mananci, cand mananci).

Este, banuiesc greu sa treci singura printr-un regim. In general ai nevoie si de suport moral. Iar medicul nutritionist cam asta face.

In plus trebuie sa iei in calcul ca aproape orice regim este bazat pe restrictie calorica. Nu ai ce face, aceasta este solutia, cam oricum ai lua-o. Intra mai putin, se consuma din existent.

Pastilele si alte porcarii ca prafuri nu te vor ajuta. Ci iti vor induce o falsa satietate. Sau vor fi laxative. Scoti la toaleta si ceea ce nu ai mancat. In plus sunt un stres pentru corp si te vor face dependenta (cand nu le mai iei, vei incepe sa te ingrasi). Si la toate se mai adauga si faptul ca nu stii exact ce e in ele. Violezi ficatul aiurea.

Incearca pentru inceput, sfatul meu, sa te uiti la "Gras, bolnav si aproape mort", un filmulet pe youtube cu un australian care tine o dieta. Vezi sa vezi partea 1, in care el tine dieta. In partea 2, arata oameni care au tinut dieta lui.

Apoi, incearca sa te uiti la documentarul "Toxic" de mosuletul ala cu nume lung care a fost director si acum e in inchisoare Menichi...

Iar catre final, este un set de documentare mai lunig (peste 10) cu un doctor Margineanu. Daca reusesti sa treci peste stilul usor ingamfat al doctorului, are inca informatii de actualitate (nu toate dar majoritatea). Aceste documentare le gasesti pe blogul oficial al doctorului Margineanu. Te sfatuiesc sa le vezi pe toate.

Nu de alta, dar schimbarea in dieta vine din interior cu schimbarea atitudinii. Si de fapt asta este greu.

Ca orice dieta corecta sa fie sanatoasa, aceasta trebuie permanentizata. De aceea ziceam de schimbarea atitudinii vis-a-vis de alimentatie.

Mult succes. Nimeni nu spune ca e usor. E greu. De fapt e foarte greu. Dar merita la final. Chiar merita. Vei fi alta persoana.

Daca te apuci, fa-o pana la capat. Fa-o sa merite.

| peperonies a răspuns:

E foarte foarte usor. nu mai bea altceva in afara de apa, nu mai manca nimic facut cu faina, zahar orez sau cartofi. fa asta 6 luni si o sa slabesti lejer.

nu exista ceai, pastila, planta sau vrajitorie pentru slabit. daca ar exista o solutie simpla nu ar mai exista oameni grasi.

daca ceva suna prea bine sa fie adevarat de obicei e.

| Stefxn a răspuns:

Si eu am cu vreo 20 de kg in plus. Nu tin vreun regim dar fac cam 10-15 minute de sport zilnic, genoflexiuni si alergare pe loc de vreo 3 saptamani. E obositor si solicitant si o fac pana transpir si aproape nu mai pot, dar am slabit 2 kg in 3 saptamani big grin

| Bianca2104 a răspuns:

Bună!
Din propria experienta vreau sa iti spun ca ceaiurile, pastilele etc nu te ajuta absolut deloc. Mai mult decât atat, dupa ce o sa slabesti cu ele (de exemplu 5-10 kg) o sa pui dublu la loc.
Te sfătuiesc sa nu mai consumi băuturi carbogazoase, făinoase (pâine, paste.), prăjeli și trebuie sa consumi cat mai multe legume (morcovi, fasole verde, brocoli, dar vinete, castraveți, ardei, etc) și carne de porc, peste sau vita. (la o porție, dimensiunea cărnii trebuie sa fie cat palma ta fără degete)
Pe zi trebuie sa mănânci 3 mese principale și 3 gustări (mere, père, kiwi etc) și mesele trebuie luate la un interval de 3 ore.
Si cel mai important e ca dimineața sa storci zeama de la o jumătate de lamaie, cu o linguriță de miere și cu apa calduta și sa bei acest amestec și doar după 30 de minute sa iei prima masa.
Dacă mai ai nevoie de ajutor în plus, lasă-mi adresa ta de e-mail sau de Facebook și te ajut cu mare placere.
Succes îți doresc!

| Bianca2104 a răspuns:

Am greșit în răspunsul anterior. Carnea de porc trebuie exclusa și trebuie sa consumi doar pui, vita și peste.

| fhjjkgcssh a răspuns:

Incearca sa bei apa calduta cu lamaie dimineata cand te trezesti inainte sa mananci si seara inainte sa te culci si incearca sa mananci cat mai putin din paine si evita dulciurile. Iar alergatul te ajuta cel mai bine la slabit. Bafta!winking