| OfficialmyCro a întrebat:

Buna ziua dragi vizitatori ai TPU, am sa incerc sa fiu cat mai la subiect.
Am un amic, el lucreaza in Spania, la un abator, taie pui. Ieri acesta in timp ce era in depozitul acelui abator au cazut peste el aproximativ 40 de lazi pline cu pui congelati(conform spuselelor lui, fiecare lada cantarea in jur de 16 kg), si-a facut o radiografie la cap, la spital, cei de acolo iau transmis ca nu are nimic grav, cei de acolo iau pus un suport cervical, totusi, desii astazi are o programare la medicul de familie, de cateva ore este ametit, il inteapa inima, doresc sa stiu cam ce ar putea sa aiba, daca sa se duca mai rapid la medicul de familie, nu doresc sa moara din cauza unor pui congelati, va rog, ajutati-l!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ametelile pot fi legate de traumatismul cranian, dar atata timp cat nu sunt grave (ii permit sa stea in picioare, nu se asociaza cu varsaturi, cu fotofobie sau cu dureri foarte severe de cap), nu sunt foarte ingrijoratoare. Intepaturile la inima sunt doar efectul sperieturii, nu au legatura cu lovitura, arata doar ca este panicat.
E bine sa stea cu cineva, sa nu fie singur. Daca are probleme de constienta, devine somnolent, varsa sa are convulsii, sa fie dus de urgenta la spital. daca nu, putina odihna ii va ameliora problemele.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-l poate ajuta nimeni de aici. Sa mearga la urgenat sau la medicul de familie.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca a fost la medic si are radiografie sau mai degraba ct cranian inseamna ca nu i-au verificat doar capul, ma gandesc ca i-au facut un control mai amanuntit a intregului corp. Acea "intepatura" ar putea fi din cauza unei fracturi costale, dar ma indoiesc ca daca a fost la medic are asa ceva si nu a fost depistata. Amatelile pot fi din mai multe acuze, ar trebui sa vada un neurolog, dar medicul de familie o sa-l indrume mai bine. Daca starea lui se agraveaza mergeti de urgenta la spital. Ar putea fi mai multe chestii care sa le fi scapat medicilor, iar pentru un diagnostic corect trebuie un consult mai amanuntit, nu ne putem da seama din ce ai scris tu aici.
Daca era in pericol nu il lasau acasa de la spital. Nu i-au dat niciun tratament? Pentru durere, ceva? Ametelile ar putea fi si din cauza aia, chiar si din cauza acelui guler cervical.