| RebbiRebi a întrebat:

Bunà seara!
De ceva timp ma inteapa in partea dreapta, jos. Luni am programare la medicul de familie.
Nu stiu daca este ovarul sau apendicita.
Ce set de analize as putea face?
Daca este de exemplu, apendicita, eu cum stiu daca trebuie sa fac sau nu operatie?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Crezi că știe TPU mai bine decât medicul tau la care mergi in scurt timp? Sau vrei sa vezi nivelul de cunoștințe medicale de pe TPU? E scăzut crede-mă. Sunt și persoane care știu ce vorbesc dar nimeni nu e mai în măsură să te îndrume decât medicul tau de familie

| RebbiRebi explică (pentru VoidEternal):

Am zis ca poate au mai fost persoane care au trecut prin asa ceva si imi pot da orice sfat?
Pana ajung eu la medicul de familie mai sunt 3 zile, Deci poate stie cineva cum se mai pot diminua din simptome

| VoidEternal a răspuns (pentru RebbiRebi):

Daca era apendicita nu te înțepa de ceva timp. Apendicita are o evoluție mai rapida din cate știu eu. Oricum nu prea e safe să încerci din auzite tratamente.

Corpul uman nu e făcut după reguli matematice, de multe ori și medicii încearcă tratamente fara să știe cu certitudine dacă o să funcționeze sau nu. Dar ei măcar cunosc riscurile și le pot evalua in cunoștință de cauză.

| Nirvanaaa a răspuns:

De ceva timp ce înseamnă? Cât timp mai exact? Zile, ore?
Analizele ti le da medicul de familie. Mergea o ecografie abdominala. Când e inflamat și dacă nu ai multe gaze, ai șanse sa vezi apendicele la ecografie. Desi dacă e de câteva zile nu pare ca ar fi asta.
În orice caz mergi la medicul de familie sa vezi exact ce e.

| RebbiRebi explică (pentru Nirvanaaa):

Cam de doua luni..am dureri cand si cand
Ma gandeam sa merg maine direct la clinica privata si sa imi faca o ecografie abdominala

| Nirvanaaa a răspuns (pentru RebbiRebi):

Da, poti merge. Vezi sa consumi cel putin un litru înainte de investigație, sa fii cu vezica plina ( sa se vadă bine uterul și ovarele) și sa fii nemancata cu cel putin 4 ore.
De doua luni, dureri intermitente - nu pare a fi apendicita. Durerile acelea apar brusc și cresc în intensitate. Poate sa fie de cauza ovariană, o ecografie ar ajuta. Sa nu uiți sa o duci medicului de familie, îl ajuta mult pentru o interpretare corecta a simptomatologiei.

| RebbiRebi explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc mult!