| roxy30 a întrebat:

i-am facut spermograma sotului meu si diagnostic-ul este,
-parvispermie
-polispermie grad III
As dori si eu o explicatie mai pe inteles-ul meu, daca este ceva grav sau nu.
SPERMOGRAMA - VICTOR BABES

NUMAR - 350 VAL NORMALE 20-120
MOBILITATE LA O ORA 40% DIN 80-100
RAPID PROGRESORI LA 1 ORA 10% DIN 25
MODERAT PROGRESORI LA 1 ORA 15%
MOBILI NON-PROGRESORI LA 1 ORA 15%
IMOBILI LA 1 ORA 60%

ASTEPT UN RASPUNS CAT MAI REPEDE DACA SE POATE.

VA MULTUMESC.
ROXANA C.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Parvispermia inseamna ca spermatozoizii sotului tau sunt imobili sau putini mobili si nu ajung in uter pentru conceptie. Polispermia inseamna ca sunt mai multi spermatozoizi decat normalul, ceea ce nu e bine, pentru ca inseamna ca stau aglutinati, imobili.
trebuie sa mergeti la doctorul care va recomandat spermograma, poate ii da un tratament sotului tau. De asemenea trebuie sa luati in considerare varianta fertilizarii in vitro.

2 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la medic cu rezultatele si sa va explice el mai exact. Banuiesc ca vrei sa aveti copii, atunci el va poate spune ce sanse aveti dupa un tratament. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este vorba de spermatozoizi, si starea lor nu? la diferite perioade de timp de cand au fost ejaculati.vad ca are mai multi voinici decat valorile normale asa ca? pune-l la treaba.parerea mea.