| Marius1902 a întrebat:

Salut prieteni! Acum 1 an am calcat stramb si am facut o entorsa.Am fost la doctor si mi-a spus sa port timp de doua saptamani o fasa elastica + gheata pentru a se ameliora umflatura. Dupa ce am terminat tratamentul si am mai stat si cateva zile " mai retras" in plus,iar apoi am reinceput sa joc fotbal (tot la fotbal facusem si entorsa), iar de atunci se intampla deseori sa imi fuga piciorul pe exterior..chiar am mai avut de vreo 3 ori de atunci "tentative" de entorsa, iar ieri m-a calcat cineva si iar am calcat stramb si a fost ceva destul de serios.dar stiind tratamentul am pus gheata si tot ce a fost nevoie.Intrebarea mea este :A ramas vreo senseibilitate de tot imi fuge piciorul? Sau exista vreo fasa care sa imi blocheze glezna de a mai fugii? (Exclus aceasta fasa elastica care este prea voluminoasa si nu o pot tine mereu pe sub incaltari)
Astept raspunsuri! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Exista riscul sa se fi rupt un ligament, si acum sa nu iti mai tina asa bine incheietura. Du-te inapoi la medic si explica-i situatia.
Exista niste dispozitive medicale care fixeaza articulatii, dar nu o sa poti sa le porti toata viata, nu sunt tocmai comode si iti limiteaza miscarile. Si trebuie purtate la recomandarea medicului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,cu entorsa severa poate ramane ceva in neregula acolo pe tot restul vietii.Asa ca fotbal mai putin si grija mare cum calci si pe unde calci pentru ca exista risc de inca vreo cateva entorse severe. Ligamentul daca nu s-a rupt, s-a intins si daca nu s-a refacut complet, a ramas intins si iti face figura asta.