| LittleAddicted a întrebat:

in ultimele 2 luni mi-au aparut afte destul de des, nu am consumat nici un aliment alterat sau ceva de genu si nu este nici din cauza igienei orale, din ce alte cauze mai pot aparea aftele si cum le pot trata ( in afara de glicerina boraxata pe care deja o folosesc si produce o usturime destul de puternica pentru cateva secunde dupa aplicare )?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu folosesc glicerina boraxata si da rezultate, in cazul tau, ar fi bine sa consulti medicul de familie, poate este veche glicerina? era are un gust dulce si nu produce usturimi.
Medicul este cel mai indicat sa iti dea un sfat util, ori te adresezi direct in farmacie.
O seara bunahappy

| LittleAddicted explică (pentru caramela):

Nu este veche si da, este dulce dar atunci cand o aplic pe afta produce o usturime puternica care dispare dupa 10-20 secunde sad

| caramela a răspuns (pentru LittleAddicted):

Spala limba cu ceai de musetel si apoi aplici glicerina, vezi daca mai ustura.

| express11 a răspuns:

Din cauza lactatelor in general.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă e vorba de afte bucale, badijonările cu glicerină boraxată ar trebui să te ajute la tratare şi vindecarea completă în 2-5 zile.

Sau, poţi folosi Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...
Dar şi acesta va genera usturime la aplicare :(

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.clarisse.ro/wp-content/uploads/2013/03/afte-bucale-laser.jpg

http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/tratamentul-aftei-bucale

http://www.romedic.ro/aftele-bucale-ulcerele-bucale-stomatita-aftoasa

http://www.ymed.ro/......tratament/

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Aftele apar pentru ca ai un virus in corp si in anumite conditii ele se pot dezvolta, in general nu trebuie sa suferi de sete, si sa manaci multe legume si fructe pentru o imunitate buna

| Joker11 a răspuns:

Eu folosesc glicerina boraxata si da rezultate, in cazul tau, ar fi bine sa consulti medicul de familie, poate este veche glicerina? era are un gust dulce si nu produce usturimi.
Medicul este cel mai indicat sa iti dea un sfat util, ori te adresezi direct in farmacie.

| Joker11 a răspuns:

Nu este veche si da, este dulce dar atunci cand o aplic pe afta produce o usturime puternica care dispare dupa 10-20 secunde.