| DDN a întrebat:

Acum 2 zile am mancat doua rosii, iar a 2 a zi mi-au aparut 2 afte( una pe buza de jos si una pe buza de sus ). Dor ingrozitor. Am auzit ca bicarbonatul de sodiu e bun dar nu stiu la ce ar ajuta impotriva aftelor. Ce alte remedii in afara de glicerina boraxata stiti si folositi?
Dar e posibil din cauza unor rosii sa apara aftele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Daca nu le-ai spalat este posibil.Dar mai este posibil si de la febra, sete...
Da ajuta bicarbonatul doar ca doare rau.
Ori il faci pasta si il pui pe afta si il ti un pic pe urma lipezesti (eu asa faceam sa treaca mai repede) ori dizolvat mai tare in apa si clatesti. Ajuta ca ti le dezinfecteaza si in timp ti le elimina.
Anaftin (dar e scump), sau miere cred...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aftele nu apar de la rosii, ci de la lapte sau branzeturi.
Mergi al farmacie sa-ti dea ei niste picaturi care-ti badijoneaza gura.
Aftele apar de obicei in prima noapte cand ai mancat ceva rau, in niic un caz dupa 2 zile si in nici un caz de la legume, incluzand rosia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu este bun, deoarece va dezinfecta aftele. Totuși, este bine să te consulte un medic.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy Cere de la farmacie ceva, de obicei primești o sticluță mică cu o soluție împotriva aftelor/micro-leziuniilor. happy Funda?

| 0No0Name0 a răspuns:

Si eu am patit. Cel mai des mi se întâmplă de la rosii, dar am facut si de la lamai. Eu folosesc picaturi de propolis. Si bicarbonatul e bun, dar irita gingia.