| Andrii74 a întrebat:

Buna ziua
In urma unei endoscopii am fost diagnosticat cu esofag barret de tip flacără si mici hemoragii pe duoden.Vreau sa stiu cat mai trăiește o persoană cu esofag barret, cat durează pana trece la cancer esofagian. Daca este cineva diagnosticat cu esofag barret și vrea sa comunicam florinake1@yahoo

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esofagul Barrett nu este o boala mortala. Dintre pacientii netratati, doar foarte putini fac cu adevarat cancer esofagian, sub 10% si, de obicei, in aproximativ 20 de ani de evolutie a bolii. Cu tratament, vei evita cancerul si vei trai absolut normal, fara nici o problema

| Andrii74 explică (pentru Brigaela):

Sa inteleg ca toata viata trebuie sa urmez cu tratament si regim alimentar.Multumesc pentru raspuns

| Brigaela a răspuns (pentru Andrii74):

Nu neaparat toata viata, depinde de cum evolueaza boala.

| alinadianaaa a răspuns:

Este o afectiune care necesita multa atentie atat din partea ta cat si a medicului care tea preluat.Trebuie sa ai foarte mare grija la alimentatie, sa eviti alimentele:piperate,sarate,iuti, acre. Exista acum o interventie chirurgicala specifica acestei patologii se numeste ablatie prin radiofrecventa dar nu stiu daca in Romania se face aceasta interventie pentru tratarea acestei boli. Daca respecti indicatiile medicului poti preveni aparitia adenocarcinomului, trebuie sa fii optimist nu trebuie sa te gandesti cat mai ai de trait, cat mai ai pana dai in cancer, totul depinde de gandirea ta.Sanatate

| Staif a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/esofagul-barrett_566
Mai ingrijoratoare sunt "micile" hemoragii: http://www.sfatulmedicului.ro/......tinala_576 Prea multe medicamente, nu-i asa?

| Andrii74 explică (pentru Staif):

Intr-adevar in ultimele 3 luni am luat multe pastile.Multumesc pentru raspuns

| Andrii74 explică:

Multumesc pentru răspunsuri