| SaveTheNature a întrebat:

Am facut o endoscopie acum 1 luna (in Londra), in urma careia doctorii mi-au spus ca totul este OK.
In ce cazuri ar fi nevoie si de o biopsie daca totul este ok?
Problema este ca m-au chemat din nou ca "uitasera " sa-mi ia biopsie si din esofag.
Din pacate inghit destul de greu in continuare, si de multe ori respir si greu -
Daca era vorba de : cancer, esofagita, esofag Barret sau hernie hiatala, nu puteau vedea din prima toate astea?
Pana la urma ce VAD astia la endoscopie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Faptul ca ai probleme cu inghitirea si cu respiratia, trebuie sa afli care este cauza si o biopsie, ar da raspuns la aceste disfunctii pe care le prezinti.
Nu te gandi la ce este mai rau, mai sunt asemenea situatii cand ai probleme cu inghititul alimentelor, ori cu greutatea in raspiratie cauzate si de alte cauze.
Acestea sunt simptome si trebuie clarificata cauza lor.
Iti propun sa mergi sa faci biopsia si pe urma vei afla rezultatul si macar vei sti concret cu ce te confrunti.
De exemplu, poti avea dificultati la inghitire si daca ai reflux gastro-esofagian si din cauza aciditatii crescute, se produce o senzatie neplacuta la inghitit.
Si pe baza nervoasa pot sa apara astfel de neplaceri, asa ca, pentru binele tau, mergi la medic si fa analiza solicitata.
Un gand bun si multa sanatate.

| SaveTheNature explică (pentru mariana):

Multumesc mult pentru raspuns Mariana. Ingrijorarea mea a aparut cand m-au rechemat la analize (desi initial imi spusesera ca nu sunt motive de ingrijorare). Asadar: pentru a depista daca am reflux sau aciditate este nevoie neaparat de biopsie? ori se putea afla si prin alte metode.
Spun asta pentru ca vad ca ei tin mortis sa ma duc sa-mi faca biopsia, si astazi m-au sunat bineinteles recunoscand ca a fost greseala lor ca nu mi-au preluat biopsie de pe esofag ci doar de pe stomac.
In plus imi spusesera ca imi fac biopsie pentru a vedea daca am helicobacter pylori. Nu stiu de ce s-au incurcat asa tare. Nici nu stiu pentru ce mi-au luat tesut din stomca daca la mine problema e in gat sau pe esofag. probabil tipa aia era incepatoare.
Oricum a fost groaznic la endoscopie, si cand mi-au spus ca TOTUL este OK si ca nu trebuie sa mai fac alta endoscopie m-am simtit foarte usurat. pentru ca mai apoi sa primesc o scrisoare ca trebuie sa merg din nou.
Si stau sa ma intreb pentru reflux, sau aciditate trebuie biopsie? Eu stiam ca aia se face pentru cancer... de aia m-am speriat sad

| mariana a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu stiu ce sa-ti spun, intr-adevar se face biopsie pentru a depista daca afectiunea respectiva este ori nu de natura canceroasa.
Eu stiu ca, pentru helicobacter pilori se face analiza de sange doar dar, daca ti-a facut endoscopia, se putea depista aceasta infectie si pe calea unei biopsii, adica o mica portiune din tesutul stomacului, in care isi gaseste loc, acest inamic al oamenilor care produce ulcerul.
Medicul tau de familie ce te-a sfatuit?, este bine sa dicuti si cu el/ea, sigur cunoaste mai mult decat noi care nu suntem specialisti in domeniul medical.
Eu iti doresc multa sanatate si fa ceea ce este necesar pentru a afla cauza disconfortului pe care-l simti atunci cand mananci.
Ai fost la un medic neurolog?, poate fi o problema de natura neurologica.
Incearca toate variantele inainte de a te supune la o noua endoscopie, care zici ca a fost foarte neplacuta.
Multa sanatate si un sfarsit de saptamana cat mai bun.