| AlexG98 a întrebat:

Buna ziua! In zona abdominala mi-a aparut un furunc (cel mai probabil fir de par crescut invers)acum 4 zile si de atunci s-a cam marit, in jurul lui fiind o zona mai tare decat este pielea de obicei. Intrucat s-a spart, am inceput sa il storc si zona respectiva s-a restrans aproape de capul lui insa tot tare este si cand merg simt o greutate acolo, nu pot sa il storc prea mult ca e dureros, deci storc cat pot dupa, pun pansament cu betadina si mai incerc seara iar...pana acum a iesit mult puroi, sange, firicele de sange etc... ce imi recomandati sa fac? Au trecut 4 zile de cand il am pe corp.
Daca merg la medic cum mi-ar rezolva problema? Tot storcand? Ca mai bine nu ma duc daca il stoarce si medicul..ca-i dureros si nu face anestezie locala presupun. Astept sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Marian12123 a răspuns:

Si eu avut furunc la subrat cât bobul de porumb, cu spiert si un ac am spart si am scos rădăcina mi-a mai crescut si alte locuri si tot asa l-am îndepărtat. Dacă nu scoți tot răul, rădăcina din auntru cu timpul va crește și va arată urât și doar cu operație mai poți să îndepărtați furuncul. Multă sănătate.