| croitoru1234 a întrebat:

Buna ziua! La efort, de cele mai multe ori cand alerg, simt ca ma doare pieptul si coboara sub san in stanga. Dupa, ma doare sub coasta, tot o durere ca cea din piept. Tin sa mentionez ca nici bine nu alerg 10m ca deja simt toate astea si dupa nu-mi mai simt picioarele, iar daca nu ma opresc, cad. Vomit tot de la efort si ametesc repede. In combinatie cu toate astea, mai vine si o durere de cap. Mi-am facut programare de cardiologie(acolo am fost trimisa de medicul de familie). Am aproape 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Problema este cel mai probabil respiratia.
Atunci cand facem efort, mai ales atunci cand nu suntem obisnuiti cu un efort sustinut, tindem sa avem o respiratie necontrolata, fie hiperventilam, fie ne tinem respiratia cateva secunde ca mai apoi sa expiram.
Ceea ce ar trebui sa incerci este sa fii atent la respiratie si sa incerci sa inspiri si sa expiri ritmic, pe masurile: inspiri 1, 2, 3, 4 si apoi expiri 1, 2, 3, 4 fara intreruperi sau fara a forta si in acelasi timp, incearca sa faci asta in concordanta cu exercitiul pe care il faci. Daca sa zicem ca faci genuflexiuni, inspira atunci cand te ridici si expira atunci cand cobori, astfel incat, in momentul in care toracele este intr-o pozitie in care sa aiba un spatiu limitat, sa nu fie fortat de aerul suplimentar pe care il inspiri.
La inceput va fi mai greu de controlat, dar cu exercitiu, vei reusi sa ai o respiratie corecta.
Este foarte bine ca mergi la medic si sper ca vestile vor fi bune, dar pe langa ceea ce iti va recomanda medicul, iti sugerez sa incerci sa iti "educi" respiratia.
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Eu pot merge cu bicicleta constant si nu obosesc, adica bag 30 km sau mai mult talpa, si nu obosesc deloc. Cand vine vorba de alergat si folosirea altor grupe de muschi, ma doare splina cum te doare si pe tine si mai mult de 1 km nu pot alerga ca simt ca mor. Trebuie sa faci sportul respectiv constant, asa cum fac vara ca alerg mereu, nu mai simt durerea aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti iesit din forma. Nu o sa iti zica nimic la cardiolog, poate scrie o insuficienta grad 1 dar aia nu inseamna nimic.

| Irinelp a răspuns:

Trebuie să începi încet primele 10-15 minute și să'' accelerezi '' treptat după aceia, și când te oprești trebuie să reduci din viteză măcar 2 minute pentru că nu este bine să începi repede nici să nu te oprești brusc. Pentru a te obișnui trebuie să te antrenezi mai des.