| 1863939Bogdan a întrebat:

Bună ziua, ma cheamă Bogdan, am 17 ani am renuntat la alcool total de 2 zile, am băut câteva luni din cauza ca eram în depresie și nu puteam sa dorm deloc.Dar m-am lăsat de tot.Dar am o problema, am niște dureri mici la ceafa și tot am noduri, adică când dau capul în stânga și dreapta tronseste noduri sau nu știu cum se numesc.E de la alcool? Fiindcă m-am lăsat? Sau? Precizez ca-s și gras și beau suc, mănânc nesănătos, am 1.90 și 97 kilograme.Am început sa iau zilnic o pastila de multivitamine dimineața.Nu am avut nici voma, tremur, nimic din cauza ca nu mai beau de 2 zile.Am luat și paracetamol pentru cap.O sa-mi revină și capul și tot după o perioada adică sa nu ma mai doară în ceafa ușor dimineața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca este de la spondiloza cervicala! Mergi la medic!

| 1863939Bogdan explică (pentru Salontanul):

Se poate fiindcă dorm cu capul la televizor și într-o parte.vad dacă trec durerile.

| JustDeedee a răspuns:

Bună! Îmi pare rău să aud că ai avut o perioadă mai nefavorabilă la vârsta ta, dar ești tânăr și în putere, ai tot viitorul în față. Nu te lăsa descurajat de nimic. Este normal să ai durerile astea după cum ni te-ai prezentat. Încet și cu treabă bună, încearcă să îți schimbi puțin stilul de viață. Spre exemplu, renunță la sucul acidulat din comerț și fă-ți tu acasă un suc natural din fructe. Plimbă-te, caută-ți un hobby, ocupă-te de educația ta, fii optimist. Dacă consideri că e nevoie, poate ar trebui să îți faci și un control la medic și să vorbești cu un specialist despre starea în care ai fost. Apropo, alcoolul nu este o soluție de a-ți rezolva problemele și mai ales nu e recomandat la o vârstă așa fragedă. Nu cunosc problemele exact, dar sper din tot sufletul că în timp să fii bine! Multă grijă!

| sierra1 a răspuns:

"ma cheamă Bogdan am 17 ani am renuntat la alcool total de 2 zile"

repetă chestia asta incă măcar una săptămână (m-am lăsat de 3 zile, apoi 4 apoi 5... ) și intri in normal. Succes

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu inca nu te-ai trezit din betie.
Incet incet iti vei cunoaste corpul, care mai doare pe ici-colo, mai trosneste, mai are o lene, etc. Cat timp te alcoolizai, legatura ta cu corpul era pe modul "las ca vorbim mai incolo".
Cand termini cu vaicareala, poate te apuci de sport si lasi sucurile cu zahar.

| Vântulalb a răspuns:

Nu poate fi fiindca te-ai lasat de alcool. Nu cauta pretexte ca sa reiei bautura.
Or sa-ti revina toate la normal cu conditia sa nu mai bei. 2 zile e o victorie. Dar sa mai vorbim si peste 2 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă adopți un stil de viață sănătos, cel mai probabil o să îți revii. Ai încercat să îți măsori pulsul în condiții de repaus (normale)? Niște analize nu strică, când ai timp. Necesar e să vezi fibrinogenul (coagulometrul). Alimentația corectă, mișcarea, hidratarea și odihna sunt cele mai importante.

| 1863939Bogdan explică:

Și asta e o problema dorm cu capul la televizor asa am dormit mereu.