| paultara a întrebat:

ma intreb care sunt sansele mele de a avea apendicita? Subt baiat, am 13 ani si in familie mama a avut, fratele ei, bunica, dar tata si bubicul nu au avut. Care sunt sansele mele de a avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Din punct de vedere al medicinei, apetincita vine din cauza unei alimentatii foarte sarace in fibre si in legume respectiv fructe.
Chestia cu se duc cojile e o aberatie din popor.
Sansele si motivele durerii daca exista sunt multiple.
Nu te putem consulta pe TPU.
Pot fi doar cateva dureri abdominale.
Sau...
Au venit multi la doctor cu,, dureri de burta" si de fapt era splina :. laughing)
Deci ti-asi recomanda sa te duci la medicul de familie, pentru a te trimite la un control.
O seara buna!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Apendicita nu este o boala cu influenta genetica, nu conteaza daca parintii si bunicii tai au avut sau nu. Riscul taui este acelasi ca al populatiei generale, adica in jur de 10%.

| Jipa95 a răspuns:

Depinde de apendicele fiecarui om in parte, nu este o boala generica, o aci pur si simplu din cauza alimentatiei.

| George8916 a răspuns:

Incearca sa nu inghiti semintele de la fructe si legume (ardei si altele care au multe seminte)