| armyna a întrebat:

Ma numesc Armyna si as dori sa-mi spuneti cum se manifesta crizele de rinchi.Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ce intelegi tu prin crize de rinichi? Colici renale, pusee de hipertensiune de cauza renala, manifestari de insuficienta renala? Revino cu detalii ca sa iti pot raspunde.

| Elena1234456 a răspuns:

Dureri de rinichi, varsaturi - consulta un medic.

| Rizer a răspuns:

In ultimii ani s-a inregistrat o crestere a numarului afectiunilor renale cauzate in principal de alimentatia gresita, dar si de calitatea slaba a apei de baut. Aceasta contine, printre altele, saruri minerale, dar si toxine in exces, ceea ce poate conduce in final la formarea calculilor renali.

Rinichii sunt organele centrale ale aparatului urinar, ei indeplinind mai multe functii vitale pentru organismul nostru.

Una dintre acestea este eliminarea prin urina a toxinelor. In cazul in care in organism exista o cantitate mare de toxine, rinichii nu mai pot face fata si atunci acestea se transforma in calculi (pietre).

Baile fierbinti calmeaza spasmele

Prima masura pe care o puteti lua in cazul unei crize renale e aceea de a face o baie fierbinte, daca nu suferiti cu inima.

Pentru a evita astfel de neplaceri trebuie consumate cat mai multe lichide si evitate alimentele bogate in oxalati (spanac, ciocolata, cacao, paste fainoase etc.) sau cele aducatoare de acid uric (organele sau mezelurile). Ca de obicei, produsele naturiste sunt de ajutor.

-Urinal - Ajuta la buna functionare a aparatului urinar. Util in cazul inflamatiilor si al infectiilor tractului urinar. Administrare: 1-2 capsule zilnic.
Pret: 21 sau 38 de lei.

-Renalex Fares - Favorizeaza diureza, ajutand totodata la buna functionare a aparatului urinar, fiind util si in cazul nisipului si a calculilor. Administrare: 3-5 picaturi de 4-5 ori/zi.
Pret: 7 lei.

-Remrenal Remedia - Este util in cazul acumularii toxinelor in organism. Poate impiedica formarea calculilor renali. Administrare: 1 capsula de 3 ori/zi.
Pret: 19 lei.

-Diurosept Fares - Este un diuretic puternic ce ajuta la eliminarea acidului uric si are actiune calmanta. Administrare: 2-3 cani/zi.
Pret: 2, 7 lei.

Produsele le puteti gasi in magazinele de produse naturiste din str. Baia de Fier nr. 5, din str. Matei Voievod nr. 135 si din str. Lipscani nr. 104. Se acorda consultanta gratuita cititorilor Libertatea in str. Lipscani nr. 104. Pentru programare sunati la tel. 311.03.06, medic Despina Istrate si dr. Alexandra Ghement.

Leacuri la indemana oricui
-bai cu amestec de cozi de cirese, matase de porumb, pir, 50 g din fiecare la 10 l de apa fierbinte. Se lasa 20 minute la infuzat, dupa care se adauga in cada.
-ceai de merisor - 2 cani/zi
-ceai de sanziene - 2 cani/zi
-ceai de turita mare - 2 cani/zi. O lingura de planta maruntita se fierbe 5-10 minute in 200 ml apa la foc foarte mic.

| Nikita a răspuns:

Dureri in zona soldului in spate, foarte rar in fata in zona corespondenta, mai ales la frig si schimbari de temperatura bruste.Sunt foarte puternice, usturim la urinare, in unele cazuri urina prezinta si urme de sange vizibile.