| Cocki a întrebat:

Ma numesc Gabriela si am 10 ani. As dori sa imi spuneti si mie cum sa-mi fac un jurnal cu totul si cutotul personalizat. Aveti ceva idei. Ms anticipat. Funda desigur

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Aspectul :
- Ia-ti un caiet mic de preferat cu coperta cartonata. Apoi lipeste pe el stelute si alte abtibilduri in 3D. Ca sa fi sigura ca nu iti umbla nimeni in jurnal ai putea lua 5 elastice de culori diferite si sa strangi cu ele jurnalul, punandu-le intr-o ordine pe care numai tu o stii. Daca cineva iti va umbla in el, vei vedea ca elasticele sunt asezate altfel. PS: Nu spune la nimeni codul elasticelorwinking
- Scrie-ti numele pe o eticheta si lipeste-o in partea de jos a jurnalului. Scrie pe el cu litere mari : SECRET
- Fa un jurnal fals cu insemnari false si scrie si pe acesta SECRET doar ca acest jurnal lasa-l la vedere. Oricine il va citi nu va stii ca e fals ori nu va distinge ce e adevarat sau fictiune ( poti scrie insemnari exagerate ca de ex. Azi m-am intalnit cu o femeie cu 3 picioare care mergea sa-si cumpere pantofi )

2. IN jurnal :
- Foloseste nume de cod pentru fiecare persoana in parte dar sa fie ceva comun si nu foarte evident. NUmele ca Persefona sau Vandan vor trezi imediat suspiciuni.
- Cumpara niste stelute aurii ( abtibilduri ) si da o nota fiecare zi ( cea mai buna zi primeste 5 stelute max happy )
- Lipeste biletele pe paginile urmatoare pe care sa scrii niste scopuri viitoare. Cand ai ajuns la pagina respectiva vezi daca ti-ai indeplinit scopul, iar daca nu pune-l ca un scop viitor. ( nu uita sa scrii data si ora cand scrii in jurnal )
- Lipeste abtibilduri prin jurnal si personalizeaza-l cum iti taie tie capul, ca sa fie cat mai colorat si mai adecvat personalitatii tale. L-ai putea parfuma, de ce nu? :->

fundita puppy dog eyes? Te implor sunt noua si nu prea am sad

10 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Buna.
E frumos sa ai un jurnal.
Si eu am unul de cand am avut 11 ani.
Acum am altul dar si pe ala il pastrez.
Daca vrei sa ai un jurnal mai special ai putea sa pui poze in el sau sa desenezi. Poti sa pui poze cu vedetele tale preferate,sau mai poti sa lipesti articole din reviste.
Povestesti ce ai facut la scoala, scrii pareri sau impresii.
O sa vezi ce amuzant o sa fie, iar cand vei fi mare si te vei uita o sa iti aduci aminte de vremurile copilariei.

| AikkoxD a răspuns:

Buna! Avem acelasi nume :))

Ai putea sa-ti cumperi unul cu un model frumos:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Ai putea sa-ti confectionezi dintr-o bucata de panza, ceva, o floare, un fluture, orice vrei tu. Apoi o poti coase sau lipi de coperta jurnalului.
Poti colora paginile albastru, si le poti arde pe margine cu lumanarea. Nu se va arde pagina, decat pe margine, iar albastrul e superb in combinatie cu auriul de la ceara de lumanare.
Ai putea sa desenezi in el, sa lipesti o poza cu tine.

Eu una stii ce am facut cand am primit prima oara jurnalul? (aveam 6 -7 ani) Am desenat pe fiecare pagina, jos, un omulet, sau ce doamne iarta-ma era! si tot asa pe fiecare pagina, astfel incat, sa para ca se misca.
Am semnat dupa fiecare pagina scrisa, ba chiar mi-am lasat amprentele si buzele =)) A urmat o pauza de 4 ani in care n-am mai scris, apoi m-am apucat iar, si de la 12 ani incoace, nici nu l-am mai vazut. Acum am 16 ani si 7-8 luni. Mi-ar fi placut sa-l gasesc.

Iti poti lua un jurnal cu lacat, cum a fost al meu. Astfel, nu-l va citi nimeni.

| Passionlove a răspuns:

Fii creativa. Intai alegeti unul cat mai frumos la coperta care sa-ti placa. Poti incepe apoi prins a decora paginile, sunt multe moduri in care poti face asta, spre exemplu: cu stickere decorative, poti desena cu creioane colorate ce iti place tie, poti decupa poze din reviste care-ti plac, poti arde marginile paginilor sa para mai interesante, dar ai grija la asta ca poate lua repede foc pagina trebuie sa faci cu atentie, poti decupa inimioare in pagina, poti lipi pietricele in forme care-ti plac tie, poti decupa litere din reviste si sa scrii cu ele in ea, te poti da cu ruj pe buze si pupi pagina, poti da cu parfum pagina dar ai grija cu ce scrii peste sa nu se impanzuie scrisul, poti scrie in diverse culori sau cu stiluri diferite de scris. Ar mai fi dar nu-mi dau seama acum. Sper sa-ti fie de folos unele din ele. Funda?batting eyelashes :*

| PikaRawrr a răspuns:

Pai poti face:
-sa lipesti stelute inimi flori pe copeta
-sa il legi cu snur
-sa il dai cu sclipici
vino la pagina mea la intrebari ca am si eu o intrebare aseanatoare si te mai inspiri din raspunsuriwinking

| Sisy a răspuns:

Pai iti cumperi un caiet cu orice model vrei tu iti faci din hartie colorata stele inimi... le lipiti si iei un lacat cu chei inchizi jurnalul si gata

| Cocki explică:

Multumesc sandrA ai fost explicita si foarte creativa imi place o sa-ti dau funda restul vot:p

| Cocki explică:

Dar altceva mai stiti ca asta am facut si cand am dat cu parfum pe foi s-au udat si nu s-a luat de 1 zi ce as putea sa mai fac?

| You_Denisse_1998 a răspuns:

1. Aspectul :
- Ia-ti un caiet mic de preferat cu coperta cartonata. Apoi lipeste pe el stelute si alte abtibilduri in 3D. Ca sa fi sigura ca nu iti umbla nimeni in jurnal ai putea lua 5 elastice de culori diferite si sa strangi cu ele jurnalul, punandu-le intr-o ordine pe care numai tu o stii. Daca cineva iti va umbla in el, vei vedea ca elasticele sunt asezate altfel. PS: Nu spune la nimeni codul elasticelor
- Scrie-ti numele pe o eticheta si lipeste-o in partea de jos a jurnalului. Scrie pe el cu litere mari : SECRET
- Fa un jurnal fals cu insemnari false si scrie si pe acesta SECRET doar ca acest jurnal lasa-l la vedere. Oricine il va citi nu va stii ca e fals ori nu va distinge ce e adevarat sau fictiune ( poti scrie insemnari exagerate ca de ex. Azi m-am intalnit cu o femeie cu 3 picioare care mergea sa-si cumpere pantofi )

2. IN jurnal :
- Foloseste nume de cod pentru fiecare persoana in parte dar sa fie ceva comun si nu foarte evident. NUmele ca Persefona sau Vandan vor trezi imediat suspiciuni.
- Cumpara niste stelute aurii ( abtibilduri ) si da o nota fiecare zi ( cea mai buna zi primeste 5 stelute max )
- Lipeste biletele pe paginile urmatoare pe care sa scrii niste scopuri viitoare. Cand ai ajuns la pagina respectiva vezi daca ti-ai indeplinit scopul, iar daca nu pune-l ca un scop viitor. ( nu uita sa scrii data si ora cand scrii in jurnal )
- Lipeste abtibilduri prin jurnal si personalizeaza-l cum iti taie tie capul, ca sa fie cat mai colorat si mai adecvat personalitatii tale. L-ai putea parfuma, de ce nu? :->

fundita? Te implor sunt noua si nu prea am

| LORYLoreley a răspuns (pentru You_Denisse_1998):

Ai scris fixnca sandrA. Ai copiat-o!

| Gusti a răspuns:

Fa tot ce vrei tu pe el cand scrii ceva special ce s-a intamplat ieri de exemplu deseneaza ceva pe acolo in colturile paginilor fa modele eu iti zic cum fac fetele de 13-14 ani big grin incearca sa scrii intr-un mod anune...