| phantom2k a întrebat:

Buna ziua ma numesc bogdan si am 15 ani si am observat ca am fimoza trebuie sa merg la un specialist pentru operatie am auzit ca nu este o interventie grea, dar sunt curios la varsta mea ce fel de anestezie se face locala sau generala si care sunt diferentele, mi se pare ca e mai benefica anestezia generala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gosh0108 a răspuns:

Diferenta dintre anestezia locala si cea generala este ca prima este produsa prin injectarea unui anestezic (lidocaina, bupivacaina, etc.) in suprafata ce urmeaza a fi operata, mai exact in nervul ce raspunde de suprafata respectiva, iar cea generala se face ori pe cale respiratorie folosind un amestec de gaze (protoxid de azot, fentanil), cea digestiva, si cea intravenoasa. Cea pe cale respiratorie este cea mai folosita.Din cate stiu eu, in cazul unei operatie a fimozei este folosit anestezic local.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cine ţi-a spus că trebuie să te operezi?

Dacă DOAR "ai observat" că s-ar putea să ai fimoză, NU înseamnă că e necesară ( neapărat ) operaţia )!

De obicei, NU se face operaţie, mai ales la această vârstă!
Cel mai probabil, medicul îţi va prescrie o Cremă cu care să te ungi zilnic.
Operaţia se practică destul de RAR, asta deoarece fimoza ( la această vârstă ) se vindecă cu alte metode ( nechirurgicale ).

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Toate cele bune.

| bunelutu a răspuns:

Du-te la specialist cat mai repede si rezolva altfel se va agrava si ai sa ramai cu un cuc mic, cred ca o sa-ti faca locala
si ai sa vezi si tu cum lucreaza doctorii. Fugi si rezova.