| blablabla2000 a întrebat:

Saptamana viitoare ar trebui sa ma programez pentru o operatie de polipi.
Am 14 ani si doctora mi-a spus ca pot alege intre anestezie locala sau generala. Dar consider ca nu e chiar nevoie de generala, asa ca voi face locala( am auzit si ca e o operatie destul de usoara).
Am niste intrebari:
1. Cum se face anestezia si ce alte injectii vor mai fi necesare?
2. Cum decurge operatia?
3. Ma va durea cu locala?
4. Daca ma misc in timp ce...mestereste acolo?
5. Pe gura sau pe nas?
6. Anestezi generala prin ce e diferita de locala(procedeu) si poate afecta sanatatea?

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

laughing hai ca nu mori acolo, o sa te puna pe o masa de operatie sau un scaun cum au dentistii, te prinde cu curele de maini si picioare apoi daca face anestezie generala iti pune o masca pe fata (gura si nas) pana adormi apoi nu mai stii nimic si te scoli in sala de reabilitare, daca e anestezie locala care habar n-am cum se face iti pune ceva pe ochi sa nu vezi si vor fi 2 medici cu tine.

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu una, as alege anestezia generala. Creierul nu e afectat intrucat operatia dureaza putin.

| blablabla2000 explică (pentru Abh):

Cum se face generala? in coloana? dar cea locala?

Abh
| Abh a răspuns:

Anestezia generala se face prin injectarea anestezicului intravenos.

| mgtow a răspuns:

Anestezia generala e mai buna pentru ca te adoarme cu masca si te trezesti operata, cu aia locala anesteziaza partea nazala unde se opereaza si vei simti cum se misca polipii cand se rup, o ruda de-a mea a lesinat cand a vazut sangele care i-a iesit pe nas

| blablabla2000 explică (pentru mgtow):

Hai ma... nici chiar asa...
Nu cred ca ai cum sa-i simti cum se misca daca toate partea aia cu nasul etc e anesteziata... Si treaba cu sangele, pai ce face acolo in nas foreaza ca sa iasa sangele pe nas... sad.
Am vorbit acum cu un prieten care a facut-o si el la acelasi medic
cu locala si a fost ok, zica ca nu a simtit nimic, numai ca era mai mic, avea pana in 10 ani.

| mgtow a răspuns (pentru blablabla2000):

Nu am zis ca doare dar se simte cum manevreaza zona

| blablabla2000 explică (pentru mgtow):

Ok crying Imi poti spune daca stii cum se face anestezia si generala si locala. (Procedeul..cu injectii etc...)

| blablabla2000 explică (pentru mgtow):

Deci generala nu se face cu "ace"?
Si e nevoie doar de ceva... chestie care taie sau de vreo masinarie? "~"

Nu-i vorba ca mi-e prea frica...da-o dracu ca mu mor dar vreau sa fiu informat, stiu pe cineva care s-a operat pe inima si mai ieri am vorbit cu el happy
Multumesc mult pentru raspunsuri.

| mgtow a răspuns (pentru blablabla2000):

laughing hai ca nu mori acolo, o sa te puna pe o masa de operatie sau un scaun cum au dentistii, te prinde cu curele de maini si picioare apoi daca face anestezie generala iti pune o masca pe fata (gura si nas) pana adormi apoi nu mai stii nimic si te scoli in sala de reabilitare, daca e anestezie locala care habar n-am cum se face iti pune ceva pe ochi sa nu vezi si vor fi 2 medici cu tine.

| xXNinjaTopXx a răspuns:

Alege anestezia locala pentru ca la cea generala creierul nu se mai oxigeneaza in perioada aceea si iti scad 2-3 ani din durata vietii. (stiu asta de la un medic)

| blablabla2000 explică (pentru xXNinjaTopXx):

Multumesc mult pentru sfat!
Imi pare rau ca nu pot sa impart funda sad

| mgtow a răspuns (pentru xXNinjaTopXx):

Nu are cum, pacientul murea daca creierul nu se oxigena, inima nu mai mergea deloc