| ioncorina a întrebat:

Ma numesc Ion Corina si as dori sa-mi satisfaceti si mie curiozitatea intr-o anumita problema. Tatal meu, are 59 de ani si a fost diagnosticat cu bronhopneumopatie cronica obstructiva.As dori sa stiu daca cu acest diagnostic se poate pensiona pe caz de boala. Multumesc anticipat, si astept raspunsul dumneavoastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Cred ca da nu stiu sigur daca "ar mai avea" ceva boli cronice poate l-ar mai ajuta sa obtina pensionarea mai repede, depinde cum cotizati cred ca e mai degraba asta in joc...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Caută mai degrabă să-l încadrezi într-un grad de dizabilitate.
Întreabă la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului din judeţul/sectorul de reşedinţă.

Succes.

P. S. pentru pantera2010: Dar de ce? Şi eu am numele real la profil. Care-i problema? Păi dacă ne tot ascundem după monitor o să fie o mare "bătristă".

| pantera2011 a răspuns:

Sincera sa fiu nu is cu pensiile mai am pana intru in pensie de varstnica si in plus nu trebuia sa spui cum te numesti numai iti scrie numele

| ioncorina explică:

Tatal meu este inca internat in spital, si chiar dr chiururg care l-a operat de apendicita, ne-a informat ca poate fi pensoinat pentru boala de plamani care o are.Boala a depsitat-o in urma investigatiilor facute in spital pe perioada spitalizarii. S-a internat pentru o apendicita, si a descoperit ca sufera de bronhopneuomopatie cronica obstructiva. dr ne-ea suderat ca poate fi pensionat.