| dorin_8654 a întrebat:

As dori sa stiu daca ma pot pensiona pe caz de boala avand ca diagnostic sondilita anchilozanta grad 2.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit de "sondilita anchilozanta", dar cum nu sunt medic trebuie sa te cred. In orice caz, indiferent de boala, decizia de pensionare medicala apartine comisiei de expertiza, in functie de faptul ca din cauza bolii ti-ai pierdut integral capacitatea de munca(cel putin handicap de gradul II). Sanatate si numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

La ora catuala ca sa te pensionezi medical eu pb ff grea daca faci dosar si mergi la comisia la nivel de judet te va trimite la cerntrul de expertiza la buc si te vor testa de la unghii pina la par si sigur nu ti vor da accept. doar sa fii operat sau sa ai handicap sever altfel. nu [ cred ca vezi ce se intimpla cu pensiile normale dar. cele medicale ] ei spun ca suntem apti de munca pina la 70 de ani. totusi bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca ai gresit o litera pentru ca sondilita nu exista. Spondilita anchilozanta este dar cred ca stii mai bine decit mine ca trebuie comisie de specialisti care vor evalua la singe(datorita vremurilor si in special coruptiei).Ei vor hotari.