| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu a fost diagnosticat cu polip adenopatos hiperlazic cu aspecte displazice glandulare si colita cronica nespecifica. Va rog mult explicati-mi ce inseamna asta poate fi malign, cancerigen. Multumesc din suflet anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este malign, dar este premalign. Adica, daca acest polip n-ar fi fost scos, in timp, in ani de zile ar fi dus la cancer de colon. De obicei acesti polipi sunt multipli si de aceea, tatal tau trebuie sa efectueze o colonoscopie in fiecare an pentru a-i depista si scoate inainte sa se cancerizeze.

soothe
| soothe a răspuns:

Formatiuni precanceroase; insca nu sunt maligne insa ar putea deveni maligne; cauta cartea lui Breuss cu tratamentul cu sucuri si ceaiuri; daca tine regim, bea sucuri si are grija de el, se poate rezolva

| hax0r a răspuns:

Emilia21: asta pricepi din raspunsul meu? esti nelamurita? mai citeste-l odata. am raspuns intrebarii. fa si tu la fel tongue

| emilia21 a răspuns:

Aici nu e nevoie de gluma, nu cred ca tie hax ti-ar placea sa treci prin asa ceva, asa ca nu te bucura de suferinta unui om! trebuie sa sa oferim macar sprijin moral, daca alceva nu se poate!
Ii urez multa sanatate tatalui tau si sper sa se faca bine! as vrea sa te ajut cu vreun sfat dar din pacate aici nu ma pricep! mult noroc!