| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Marcela. Astazi e prima zi din anul nou insa eu am inceput-o cu varsare de nervi si plans. Sint ft nervoasa permanent, imi vars nervii pe tata, orice nu ar spune el imi provoaca niste nervi exagerati, ca incep a ma durea toate organele si ajung sa plang. El nu e agresiv si e destul de calm, doar ca mereu se face ca nu intelege ceva si cind ii afirm ceva imi spune" nu stiu", care nu e la locul lui pentru ca eu afirm, nu intreb.deci motive gasesc in orice si imi dau seama de asta insa nu ma pot controla. De pe la 11 ani si pina la 21 cit am acum am reusit sa am mutle problema de sanatate care au ceva legatura si cu nervii, mi-a disparut ciclul jumate de an, am sindromul ovarului polichistic si am mai facut si candida de la stres si am problema de greutate inca de mica, am slabit multe ori apoi m-am ingrasat pentru ca mananc pe fond nervos mereu, ma regasesc in mancare mereu. Acum mai am si o problema cu vezica, urinez din 20 in 20 min si nici un medic nu mi-a gasit problema pana acum, ma stresez enorm din cauza asta pentru ca nu pot trai normal cu senzatia asta. Ce as putea face? sa ma adresez unui psiholog? neurolog(cu problema vezicala)? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Problemele mari dupa cum povestesti vin de la psihe,ar tr. urgent sa consulti un psiholog,iar cu vezica sa te adresezi unui urolog,pentru ca ai incontinenta urinara pe baza de stres si exista medicamente pentru asa ceva, incearca sa te feresti sa te mai enervezi pina ce ajungi la medic, multa bafta

| BRG a răspuns:

Sărut mîna Marcela să stii că te cred și te înțeleg, știu că de nervi mănînci și de multe ori nu te saturi, deoarece organismul tău este dereglat, urinatul des indică clar un diabet tip unu sau tip 2, eu î ți recomand să mergi la medicul tău de familie fă-ți analizele la sînge și urină, dacă ai diabet înseamnă că îl ai pe sistem nervos, și nu o să te vindeci nici odată de el, chestia cu slăbitul ai zis că ai slăbit de m ai multe ori iar apoi te ai îngrășat la loc, tot diabetul este de vină, adică pancreasul tău care nu lucrează normal. Eu nu as vrea să am dreptate și să ai diabet, as vrea să mă înșel, dar si eu am diabet și tot aceleasi simptome am foame și de cîte ori sînt supărat nervos mă refugiez în mîncare, m am îngrășat mult, unde acum 3 ani aveam 60 de kg la 1, 62cm și o glicemie bună 80-100, acum am 70 și ceva kg, și glicemie mare 243.

| Filip23 a răspuns:

Problemele ovarului polichistic si a urinatului sunt de medici. Pentru problema cu nervii ar fi buna o carte de rugaciuni. Ajuta.

| thealchemist a răspuns:

Poti sa incerci exercitii de relaxare.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Cred ca ar fi o idee buna sa mergi pe la psiholog.Doamne acum te rog sa nu crezi ca te fac nebuna,doamne fereste,e o mare diferenta intre psiholog si psihiatru.(numai ca unii nu fac deosebirea).Are sa te ajute,incerci cu cateva sedinte si daca vezi ca merita,mai du-te:d
Acum,daca ai probleme cu stresul,si din cate inteleg te enervezi din orice,si eu mai am astfel de probleme, dar mai las de la mine ca na, nu-i vina omului...

| britney4kevin a răspuns:

Ai mare grija. daca o sa continui asa s-ar putea sa faci dializa mai tarziu din cauza rinichilor afectati...
incearca sa nu te mai enervezi din nimicuri, fii mai calma si nu le acorda mare atentie oamenilor care te supara. incearca sa fii puternica ai o varsta si trebuie sa te controlezi. nu ii lasa pe altii sa iti conduca viata :*

| oanamari333 a răspuns:

Eu as zice sa meri la preoti fiindca ai sase mari sa fii blestemata etc. o sa-ti daie ceva sa te rogi o sa-ti faca slujbe si roaga-te la Dumnezeu adc citeste din biblie si o sa vezi ce calma esti citinnd din biblie dupa un timp mai scurt o sa treaca dar inainte de ce am scris mai in sus spovedestete! funda?

| mariuca2012 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun dar noroc in continuare