| anonim_4396 a întrebat:

Am citeva problema odata si pina ajung la medic vineri, v-as sruga sa ma ajutati cu un indiciu ce oare as mai avea.
Deci pe scurt, eu am urmatoarele de ceva timp: sindromul ovarului polichistic si ovare multifoliculare, inflamatie pelviana, candidoza(si in general flora bacteriana deregalata), problema cu vezica urinara(urinez cind din 20 in 20 min, cind mai rar, la maxim o ora intre urinari) si am luat deja 3 tratamente(antibiotice in special si antiinflamatoare) si nu mi-a trecut decit candida, restul e pe loc si ma simt ft rau.
Astea stiu precis ca le am deja, unele de mai demult, altele de 3 luni si nu ma pot lecui cu nimic. merg la medic vineri ca am programare si ii povestesc.
Analize am dat de urina generala, de sange, pentru infectii gen chlamydia(negative toate) si la flora vaginala si din uretra(a iesit flora anaeroba si restul nu stiu, ca era la ea foaia).
Acum insa intrebarea care ma macina e alta: intre timp mi-a aparut o durere de sani, am cam 3 saptamana de cind ma dor ft tare, in partile laterale, daca apas ma dor pina la mijlocul sanului, ambii sani.Niciodata nu m-au mai durut asa, poate a fost 1-2 ori in viata cind m-au durut, la pubertate si la ciclu, dar ft rar si nu asa pronuntat. Durerea o simt ca si cum ar fi inflamat acolo ceva si cind ating ma ard si daca ii ating mai mult ma dor peurma un timp.Noaptea nu pot dormi pe ei, pina acum mereu asa dormeam.
Si inca o problema am dar de mai demult insa nu ma mai lamurit nici un medic ce as avea, ca le-am spus nu odata ca ma deranjeaza. Deci ma doare ft des, in special dupa mese, fie astea de care nu or fi, dar nu doar dupa mese, se intimpla oricind. o durere ascutita ca de parca ma impunge cineva incet si dureros.Asta e in partea stanga sub coaste, jos... aproape deasura ovarelor, dar nu e ovarul pentru ca avind dureri de ovar(sindromul ov. polichistic) ft des, stiu sa deosebesc orice durere de cele a ovarului. Ce ar putea fi si asta? Eu ma gandeam ca intestinul poate.
Deci ca sa nu va incurc repet intrebarile la urma ca am scris mult mai sus.
p. s. nu am avut rel. sexuale si am 21 ani.
1. Care ar fi cauza durerilor de san aparute acum 3 saptamana?
2. Ce ma doare si care ar fi cauza durerilor din stanga, jos, sub coaste, mai sus de ovare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Durerile de la nivelul sanilor pot fi in contextul bolii polichistice ovariene. Totusi ar fi bine sa faceti o ecografie mamara. Durerile abdominale pot legate de problema ovariana sau de cauza intestinala. O investigatie a colonului ar fi utile (irigografie, colonoscopie). http://www.i-medic.ro/boli/sindromul-ovarului-polichistic

| Vincek a răspuns (pentru doctoressa):

Mai degraba ma axez ca e ceva cu intestinele decit problema ovariana pentru ca mereu de cind ma stiu am fost sensiila la mancare, balonata mereu etc. Cu ovarele mi-a aparut abia la 18 ani.
poate mi-a face maine ecografie ginicologul. Data trecuta ma intreba daca la sigur nu am probleme cu sanii, nu ma dor etc.si chiar nu aveam ce sa ii zic pentru ca nu m-au durut pina acum deloc. Brusc cind am inceput a lua ultimul tratament cu antibiotice+antimicotice+antiinflamatoare au inceput sa ma doara, poate avea vreo legatura?

11 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Depinde de cati parteneri de sex ai avut pana acum.
De obicei schimbarea partenerilor de sex duce la aceste lucruri.

| SaveTheNature a răspuns:

Scuze nu am vazut ps ca nu ai avut relatii sexuale pana acum.

| Kazimir a răspuns:

„p.s. nu am avut rel. sexuale si am 21 ani."
Asta îmi place cum sună. big grin
ps. ai lupus.

| Vincek a răspuns (pentru Kazimir):

Am citit acum pe net ce e asta lupus.straniu, prima data am auzit ca am asa ceva, nici nu stiam ca exista asa ceva laughing)) shap cum se mai lecuieste si asta?))
p.s. eu scris ca nu am avut rel pentru ca stiu ca ar pute aavea legatura cu problema mele, sa nu duc in confuzie pe cei ce imi rs, iar "si" l-am pus ca sa enumar si celalalt p.s. big grin

| Kazimir a răspuns (pentru Vincek):

Din păcate nu poate fi tratat dar sunt tratamente pentru ameliorarea simptomelor cu antiinflamatoare și corticosteroizi să domolească inflmațiile și sistemul imunitar.

| Vincek a răspuns (pentru Kazimir):

Si care ar fi cauza la toate astea? poate alimentatia incorecta, stresul, nervii? pentru ca sa schimb si vreo ceva in viata mea care ar ajuta cumva, ca atitea medicamente nu cred ca ar face doar bine. Mai ales ca dupa numeroase tratamente nu imi trec problemele.
Multumesc de rs.

| Kazimir a răspuns (pentru Vincek):

Nu se cunosc cauzele dar în niciun caz nu e de la alimentație sau stress.

| MikyMi a răspuns:

Ar trebui sa consulti mai multi medici, doar ei pot afla ce ai. Cei de pe forum isi pot da doar cu parerea.
Parerea mea este sa nu mai astepti si sa te duci sa faci mai multe controale, examene (si pentru sani si pentru restul zonelor cu peobleme) tratamente. Nu te juca cu sanatatea ca mai incolo vei regreta.
Iti doresc insanatosire grabnica!

| Vincek a răspuns (pentru MikyMi):

Crezi ca ma joc cu sanatatea? daca nu am fost la vreo 10 medici pina acum pai deja nu stiu la care sa ma mai duc ca nu am atitia bani.
Sanii nu ma durea pina acum. Iar durerea asta de sub coaste le-am spus-o la toti medicii si nu atrageau atentie pentru ca eu mergeam cu alta probleme si o credeau pe aia mai importanta.
Stiu ca va dati doar cu parerea aici pe forum, ...Asta si cer, o parere doar.Ca oricum merg la medic vineri, cea mai apropiata zi cind avea liber si o sa ii povestesc totul.
Chestia e ca eu am mai multe probleme si nici nu stiu ca ce fel de medic sa ma adresez. Ca spre exemplu eu nu stiu ce ma doare acolo jos, deci nu stiu la ce medic sa merg cu problema asta.
Ohh cite tratamente am mai luat si pina acum, de ar curge banii cu sacul as mai lua si altele si as merge la toate laboratoarele sa dau totate analizele posibile.
Mersi de rslaughing o zi buna

| Vincek a răspuns:

Apropo am uitat sa mentionez ca acea durere de jos, stanga poate dura de la citeva ore pina la o zi intreaga si nu prea trece daca mananc, in unele cazuri doar dupa un somn poate trece.