| anonim_4396 a întrebat:

De 3 luni am o problema cu urinarea. Urinez ft des(20 ori./zi+ noaptea de 4 ori, presiune in vezica, muschii uretrei mereu ii simt deschisi parca si trebuie sa ii incordez sa tin uretra inchisa si mereu simt ca mi-i a urina, indiferent de cita apa beau plus la ecograf sint peretii vezici ingrosati)
A aparut odata cu o candidoza bunisoara acum 3 luni. Am fost la ginicolog, i-am zis si problema cu urinarea si mi-a dat tratament pentru ambele. Candida a trecut cam peste 3 saptamana, problema urinara deloc.
A doua incercare la medicul de familie, analiza generala a iesit cu multe leucocite si la necipurenco nu era hematurie. Mi-a dat antibiotice. Nu au ajuatat, pe zi ce trece tot mai aiurea ma simteam cu vezica. Apoi naturale mi-a dat, nimic.
A treia oara am ajuns la alt ginic (pentru ca primul ma scrugea de bani doar) sa fac consulatatie pentru problema mele cu ovarele(sindroum polichistic si anexita si uter bicorn) si cu candida, i-am zis si de problema urinara, am dat analize la flora, infectii transmisibile sexual(negative), doar flora a iesit dereglaata. Luat tratament si nimic rez. Iar m-am umplut cu antibiotic.
Acum am ajuns la urolog, acesta exact ca si cel de familie scrie pefoaie cistita cronica, pe cind nu am acele simptome, nu ma ustura si nu urinez putin, totul depinde de apa, beau multa-urinez cantitate mare, beau putin-cant mica/in ambele cazuri urinez de 20 ori pe zi). Mi-a recomandat sa dau analiza de uree si creatinina dar oricum mi-a zis sa iau injectii antibiotice de azi chiar, fara rez analizelor. Am urocultura v 10 la puterea 3 si scrie ca flora e nepatogena si analiza generala cu oxalati prezenti, deci pietre la rinichi.
Nu stiu ce sa fac, ce as avea pentru ca sint sigura ca nu e cistita, am alta simptome cu totul. Uneori ma apuca plansul ca ma culc si pina adorm sint nevoita de 10 ori sa urinez si destul de mult, in 30 min pot urina peste 1 l apa, totul din 5 in 5 min. Poate e vezica hiperactiva, poate vreo problema renala. Ceva presupuneri poate aveti, un sfat. E ft dificil sa imi continui activitatile de zi cu zi cu aceasta problema, mereu merge la wc, deja mi se irita pielea locala de atita hartie igienica.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca ai o vezica hiperreactiva si ar trebui sa mergi la un neurolog si, foarte foarte important, la un psiholog.