| Radandam a întrebat:

Maine am o programare la un CT pentru zona lombara.La computer tomograf se poate vedea daca este vreo problema in zona lombara a coloanei? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stancuprint a răspuns:

La Tomograf, se vede otice. Deci mare grija sa speram ca nu este ceva grav. Succes!

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

CT-ul va vedea daca sunt deformari, tasari, hernii de disc. Vede in principal partea osoasa. Daca vrei sa verifici o hernie de disc va fi necesar un RMN suplimentar pentru ca vede mult mai bine partile moi

| darrio2007 a răspuns:

Se face CT in perioada asta?

| Radandam explică (pentru darrio2007):

Da,e la o clinica, nu in spital

| darrio2007 a răspuns (pentru Radandam):

Ok. Mersi.

| JulyDreams a răspuns:

Se vede si la CT. Dar de ce nu iti faci RMN? CT iradiaza, iar RMN nu.