| AnjaAHUI a întrebat:

Bună ziua,

Mama mea are 56 de ani și de câteva luni i-a apărut o umflătură la baza gâtului, în paralel cu umărul. Umflătura este mare și moale. Nu o doare acea zonă, a făcut analize și i-au ieșit foarte bune, a fost la doctori, dar nici ei nu știu exact ce este, iar umflătura persistă. Și-a făcut mai multe analize și a fost la controale și totul este în regulă. Precizez că umflătura nu s-a mărit în timp, dar nici nu s-a micșorat. Voiam să întreb dacă ați avut cumva vreun caz similar sau dacă aveți vreo idee ce ar putea fi sau unde ar mai putea merge.

Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate face cancer la gat din cauza infecției cu HPV (virus papiloma uman) sau poate fi o problema la tiroida ce tine de medicul endocrinolog.
Dacă prezintă aceste simptome :
tuse;
- modificări ale vocii, cum ar fi răguşeala sau lipsa de claritate;
- dificultate la înghiţire;
- durere în ureche;
- un nod sau o durere care persistă;
- probleme de respirație
- o durere în gât;
- pierdere în greutate

Poate fi cancer, și pot fi de mai multe tipuri.

Poate fi ganglion limfatic cauzat de cancer acea umflatura, poate fi de la otita, amigdalita, sau poate fi altceva, trebuie sa facă o biopsie, sau endoscopie la un medic oncolog sa fie cancerul exclus!
Ar putea fi pe de alta parte un lipom, o acumulare de grăsime produsa de un dezechilibru major hormonal.

Deci trebuie sa meargă la ORL sa vadă dacă umflatura nu ești cauzata de otita, amigdalita; sau la un endocrinolog sa excludă unele boli de tiroida, sau cancerul tiroidian, și în ultima faza la un oncolog ce se ocupa cu cazurile de cancer, în cazul de fata cancerul limfatic, sau de faringe.
Sa meargă din pripa sa vadă care-i problema, câteva luni e mult, și s-ar putea sa o coste!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! A facut radiografie sau un CT? Ca sa vada exact ce anume este.

| JustDeedee a răspuns:

Oare un dermatolog a văzut-o? Cred că aceștia se ocupă cu astfel de probleme.

| zilog a răspuns:

Păduchii sau purici fac ouă sub pielea omului
Mai sunt si alți viermi sau paraziții
Cel mai bine e să meargă la spital
Poate are tenia cancer

Sunt multe lucruri care pot conduce la aceeași manifestare