| Maria_9994 a întrebat:

matusa mea a fost diagnosticata cu cancer de colon si metastaza la ficat nu stim ce sa faca mai departe sa inceapa citostatice sau sa o operam la colon, ce sanse mai sunt, va rog sa-mi recomandati un chirurg bun (Ploiesti) la care sa mergem, va multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Operatia la colon o faceti numai daca este in risc de ocluzie sau perforatie, altfel nu are rost, fiindca ramane metastaza hepatica. Operatia ar putea sa-i creasca sansele in caz ca se poate scoate si metastaza hepatica (daca este unica, nu foarte mare, situata periferic si abordabila chirurgical). Din pacate, matusa ta este intr-un stadiu foarte avansat la bolii, in care vindecarea nu se poate obtine cu metodele cunoscute azi. dar cu chimioterapie mai poate avea 1-2 ani de viata aproape normala.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa parerea mea, daca e sa-ti dau un sfat, cel mai bine este sa te sfatuiesti cu medicul de familie. Pentru ca se cheltuiesc multi bani si pe nimeni nu-i intereseaza daca se va face bine. Si eu am trecut cu unul din parintii mei printr-o situatie din aceasta, mi-au lut banii si pana la urma cand operatia nu a dat rezultate, au incheiat discutia cu mine prin,''domnule noi am incercat''.

| cOnTexT a răspuns:

Maria, tu esti constienta ca esti pe un site!? doamne du-te la doctor, rezolva cancerul :o! nu e de joaca, cunosc barbati in toata puterea la 50 de ani care au murit de al cancer de colon, in cateva saptamana esti gata straight face!