| anemarie a întrebat:

Ce variante de tratament cunoasteti pentru cancerul la ficat(ca urmare a unui cancer de colon operat cu succes) asociat cu mici noduli pulmonari? Mentionez ca este extins la aprox 60% din suprafata ficatului, iar la plamani inca nu stim sigur daca sunt metastaze sau nu, sunt putine iar cea mai mare are 2 cm.Recomandarea medicilor e inceperea sedintelor de citostatice, vreau insa sa aflu si alte pareri, daca s-a mai aflat cineva in situatia aceasta si daca au dat sau nu rezultate. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este vorba de cancer de ficat, ci de metastaze hepatice din cancerul de colon. Din pacate, acesta este stadiul final al cancerului si nu se mai pot face prea multe chestii. Citostaticele ii vor prelungi viata (cu cateva luni, probabil) si, eventual, ii vor imbunatati calitatea vietii. Daca efectele adverse ale citostaticelor sunt prea mari, atunci nu merita, fiindca e pacat sa se chinuie mai mult decat e cazul in ultimele luni de viata. Cel imi important este sa-i asigurati comfort fizic si psihic, sa faceti pacientul sa se simta iubit, sa-i permiteti sa-si incheie socotelile cu lumea in felul in care isi doreste. De asemenea trebuie sa evitati sa aiba dureri.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un tratament alternativ homeopat cel mult.
Tratamentul cu citostatice distruge celulele canceroase dar este toxic pentru celulele sănătoase şi persoana în cauză va avea de două ori de suferit.
Cancerul este o boală care programează moartea pacientului!
Sănătate multă.
Pa, pa.

soothe
| soothe a răspuns:

As a matter of principle: inscrie-te pe TPU si mai discutam

| Arthur a răspuns:

Sper să nu râzi dar am o cunoştinţă care avea cancer la ficat, dar fără alte complicaţii şi (aici sper să nu-mi sară toată lumea în cap, dar persoana încă trăieşte ) şi care era practic pe ultima sută de metri cum se spune. Nemaiavând nici o soluţie a apelat şi la un doctor de prin Basarabia, cred că a fost şi pe la TVR de câteva ori, care aplica tratamente bazate pe consumul unor anumite insecte, paraziţi, plante medicinale etc. Persoanei de care vă spun i s-a recomandat înghiţirea ca pe pilule a cinci păduchi de păr, vii. Ştiu că pare şocant sau glumă proastă dar te asigur că e adevărat. Când m-am întâlnit ulterior cu acea persoană nu o mai recunoşteam cât de mult îşi revenise. Am spus doar ceea ce am văzut şi explicaţii nu am despre cum s-a putut întâmpla acest lucru.