| AnonimaTimida a întrebat:

Buna ziua
Medicul de familiei al bunicii a spus ca are nevoie de o persoana permanent langa ea.
mi-a spus sa depun dosar sa ii fiu insotitor dar nu stiu cum sa incep.
Unde ma adresez? Ea doar nu se poate misca, e pensionara mai faciliteaza de alti bani in plus fata de pensie?
Cine ma poate indruma, va rog? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

In conformitate cu prevederile art. 77 din Legea nr.263/2010, pensionarii de invaliditate încadraţi în gradul I de invaliditate au dreptul, în afara pensiei, la o indemnizaţie pentru însoţitor, în cuantum fix sau la asistent personal (insotitor);

Parintii sau reprezentantii legali ai copilului cu handicap grav, adultii cu handicap grav ori reprezentantii legali ai acestora, cu exceptia celor cu handicap vizual grav, pot opta/intra ca asistent personal si primirea unei indemnizatii lunare. Art. 42- 4 Lege nr. 448/2006. Optiunea se exprima prin cerere adresata in scris directiilor generale de asistenta sociala si protectia copilului judetene, si devine valabila numai pe baza acordului exprimat in scris al acestora;