| niknip a întrebat:

TPU, am o mare rugaminte.
In Sibiu unde trebuie sa ma adresez in cazul in care doresc sa fac actele pentru insotitor a unei persoane cu handicap?
Ce acte trebuie sa cuprinda acest dosar? unde trebuie sa il depun? cat ma costa aproximativ? in cat timp se apropa[ma intereseaza fiindca vreau sa am continuitate pe cartea de munca ]?
Astept cat mai multe detalii ce imi pot fi utile.Multumesc.
Funda pentru cel mai util raspuns

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Http://www.dasib.ro/....../stiri.php

*Pentru a avea calitatea de "insotitor persoana cu handicap" mai corect spus, "asistent personal al persoanei cu handicap ", este necesar si obligatoriu ca persoana cu handicap sa fie detinatoare a unui CERTIFICAT de Incadrare in Grad de Handicap Grav cu asistent personal( acesta este incadrat de catre primarie cu contract de munca! ). In cazul in care persoana cu handicap grav detinatoare a certificatului a optat pentru o indemnizatie de insotitor ( si nu pentru asistent personal!) atunci acea indemnizatie este primita de catre pers. cu handicap si este la dispozitia acesteia (face ce vrea cu acesti bani! )

*abia dupa ce persoana cu handicap intra in posesia acelui Certificatul de la DGASPC Sibiu care-i da dreptul la insotitor( sau daca il ai deja si este valabil ) cu acela mergi la Asistenta sociala la Primaria Sibiu ci intrebi ce alte acte sunt necesare pentru. a incheia contract de munca ca asistent personal al persoanei cu handicap detinatoare a Certificatului.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.sibiu.ro/ro2/asistenta_sociala/birou_p_varstnice.htm gasesti informatiile care te intereseaza. Numai bine!

| Baton a răspuns:

In primul rand trebuie sa mergi la primarie, la compartimentul asistenta sociala.
despre acte nu stiu sa iti zic mai nimic deoarece nu am avut nevoie de asa ceva pana acum...
in schimb am aceste detalii pentru tine unde poti afla ce acte ai nevoie
Serviciul Public de Protectie si Asistenta Sociala
Director Deleanu Mariana
tel. (0040)-269-208930
fax. (0040)-269-208811
e-mail:protsoc@sibiu.ro
sper sa te fi ajutat cat de cat
o seara buna!

| ταξιδιώτης a răspuns:

Digicron v-a dat un raspuns bun, asa trebuie procedat