| ionescuana a întrebat:

Buna ziua!
Mi-a iesit asa numita "Zabaluta", De vre 1 saptamana su ceva.Nu imi trece, am folosit crema de galbenele pana acum.
Dati-mi un sfat va rog, sa scap cat mai repede. angry
Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Aceasta "zabaluta", cum ii spui tu, este de fapt un herpes. De obicei trece dupa ce isi face "damblaua", dar pentru linistea ta, poti sa incerci cu Aciclovir sau Zovirax.

| bobby_7474 a răspuns:

Exista crema Zovirax, care este pentru herpes, trece in 2-3 zile

| Florinaa14 a răspuns:

Poti sa te dai cu Nidoflor sau Aciclovir. cere la farmacie

| ionescuana explică:

E buna metoda cu lingura de lemn incalzita?happy

| ionescuana explică:

Nu e adevarat, herpesul nu e tot una cu zabaluta!

| nedeasorin a răspuns:

Nu sunt specialist, dar s-ar putea sa fie "Perles". Dupa cate stiu acesta se trateaza cu nitrat de argint si o crema antibiotica sau antifungica. Sfatul meu ar fi sa consulti un dermatolog, dar poti incerca si cu ceea ce am scris mai sus. Repet, nu sunt specialist, dar sper sa pot fi de ajutor.