| anonim_4396 a întrebat:

Asa, deci am 18 ani, mi-am facut recent analizele de sange, pentru o problema de sanatate, iar la colesterol seric total (asa scrie) mi-a iesit 243 mg/dl (si din ce am inteles nivelul normal e de pana la 200), asta in timp ce la trigliceride mi-a iesit 43, 5 mg/dl (bine, ce-i drept am facut dimineata analizele, pe stomacul gol), dar, totusi, parca e cam mare contrastul... In fine, nu asta e problema, problema e cu colesterolul. Adica. e grava situatia, sau? Si ce alimente s-ar recomanda in cazul asta?
Da, da, luni o sa merg la doctor cu analizele, da vreau sa aud si parerile voastre + ca nu mai am rabdare pana luni.

P. S. la TGO (ASAT) mi-a iesit 17, 4; iar la TGP (ALAT) - 17, 6. Ce-or fi astea, nu stiu, lamuriti-ma daca stiti. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Trigliceridele nu au absolut nici un motiv sa fie corelate cu valoarea colesterolului. Un colesterol atat de mare inseamna ca ai o predispozitie genetica pentru hipercolesterolemie (si nu pentru trigliceridemie) si ca nu mananci multe grasimi, ci multe glucide care se tarnsforma in colesterol (dulciuri, paine, paste fainoase). Mai poate insemna ca fumezi sau consumi prea mult alcool (desi nu e deloc obligatoriu) si ca esti sedentar (de asemenea nu obligatoriu).
2. Situatia este controlabila prin schimbarea dietei, combaterea sedentarismului, renuntarea completa la fumat si alcool (daca e cazul) si niste pastile care sa reduca colesterolul daca aceste metode nu functioneaza.
3. TGO si TGP sunt enzime hepatice, valorile lor normale arata ca nu se distrug celule hepatice (deci in acest moment nu ai hepatita).

| Marius444 a răspuns (pentru Brigaela):

De fumat nu se pune problema, iar la alcool. recunosc, beau, da nu in cantitati mari. cat despre renuntatul la alcool, eu stiam ca e sanatos in cantitati moderate (cei care consuma alcool gandesc mai bine decat cei care nu consuma deloc) - repet, in cantitati moderate.

Si inca o intrebare: Ce produce mai mult colesterol? Zaharul (dulciurile, etc) sau grasimile animale?

| Brigaela a răspuns (pentru Marius444):

Alcoolul nu este necesar si sanatos in nici o cantitate. Cantitatile moderale nu fac rau, dar nu fac nici un bine. Si fiecare cantitate de alcool, cat de mica, iti degradeaza gandirea, niciodata nu o imbunatateste. Informatia ta este eronata. Daca citesti studiile producatorilor de vin in care se titreaza mare: vinul rosu e bun pentru creier, vei vedea ca doza admisa ca sa fie bun e de 10-20 de ml pe saptamana (ceea ce este extrem de putin, ca la impartasanie). Atat grasimile animale cat si dulciurile produc mult colesterol. Nu exista diferente remarcabile.

| Marius444 a răspuns (pentru Brigaela):

A, si mai stiam o chestie, ca cica ar "arde" grasimile. Nici asta nu-i adevarat? Si ca sa vin cu o chestie mai... religioasa. Daca e atat de daunator, de ce Iisus a inmultit vinul? (intrebarea asta e valabila doar in cazul in care sunteti crestina)

| Brigaela a răspuns (pentru Marius444):

Da, e adevarat, alcoolul arde grasimile si previne ateroscleroza. dar numai in cantitati foarte mari, care dau ciroza. Adica numai alcoolici foarte mari nu prea fac ateroscleroza. In cantitati obisnuite, este bogat in calorii si favorizeaza ateroscleroza. Sunt crestina, dar nu vad absolut nici o legatura intre minunea din Cana Galileii si efectele alcoolului asupra sanatatii.

| Brigaela a răspuns (pentru Marius444):

Spre deosebire de autorul articolului, eu sunt medic si ma documentez din carti adevarate si din experienta medicala, nu din carti de popularizare a stiintei. Crezusem ca vrei o parere medicala, nu parerea omului oarecare de pe strada. Imi cer scuze ca nu am inteles corect.

| Marius444 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu vad. Adica, nu cred ca l-ar fi inmultit daca era daunator in totalitate. Ca un exemplu, de ce nu a inmultit iarba?
Legat de al doilea raspuns... nu aveti de unde stii cu siguranta ca autorul articolului nu ar fi doctor big grin

| Brigaela a răspuns (pentru Marius444):

Oricine isi poate da seama dupa limbaj, cuvinte folosite si idei vehiculate ca autorul nu e medic. dar asta nu este treaba mea. Pana la urma, mi-ai cerut personal in privat parerea, ti-am spus-o si acum, fiindca nu iti convine, ai dat-o in diverse. Trebuia sa spui: nu vreau sa aud decat urmatoarele chestii, restul adevarului ma deranjeaza si eu nu-ti mai raspundeam. Asa, am ajuns sa ne contrazicem complet aiurea. De ce Isus nu a inmultit laptele sau fructele, ca despre astea stim ca fac bine. Fiindca Nunta din Cana Galileii este o parabola, trebuie inteleasa la un nivel mai inalt, este penibil sa o cobori in derizoriu.

| Marius444 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu vroiam sa aud o anumita parere. Doar ceream un argument in plus pentru faza cu alcoolul, asta fiindca nu eram lamurit in totalitate.
Ok, cu grasimile animale, zaharul sintetizat, tutunul, sunt perfect de acord, dar cu alcoolul... In fine, asta e opinia dvs si o respect.

| alessia5158 a răspuns:

TGO si TGP sunt enzime din celula hepatica --- vezi aici : http://www.emedonline.ro/proceduri/view.article.php? c2/18/p0 --- in dreapta cu un clik iti arata valorile normale ale celor doua transaminaze.

Cat despre colesterol vezi aici opinia unui medic si cum se explica "tam-tam-ul " cu colesterolul : http://doctordragomir.ro/articol_colesterolul.htm

| IMC90 a răspuns:

TGO si TGP sunt transaminazele.

- TGO este o enzimă întalnită mai ales în inimă şi ficat, şi în proporţii mai mici se regaseşte în masa musculară. Atunci când ficatul sau celulele musculare sunt afectate, se eliberează TGO în sânge.

TGP este tot o enzima, dar care se gaseste predominant in ficat. O crestere a nivelului TGP peste normal seminifca in proportie de 99% o problema a ficatului, fiind o analiza destul de specifica pentru sanatatea ficatului. Prin crestere se intelege eliberearea te TGP in sange mai mult decat normal.

Colesterolul tau este cam mare. Ar trebui sa o lasi mai moale cu grasimea animala, in spcial cu carnea de porc, dar si cu prajelile in ulei. Evita untul, branza topita, smantana (cam tot ce are multa grasime animala). De fast food banuiesc ca nu are rost sa-ti mai mentionez, realizezi si tu cat este de nociv pentru colesterol. Repeta peste 3 luni analizele. Daca nici dupa acest regim alimentar colesterolul nu scade trebuie sa iei ZOCOR 10mg/zi in doza unica timp de 3 luni, si apoi sa repeti analizele iar. Daca nici atunci nu iese bun colesterolul (desi ma indoiesc ca dupa 3 luni de simvastatinum si regim alimentar nu da inapoi) trebuie sa mergi la doctor. Ai grija sa citesti reactile adverse de pe prospectul de la ZOCOR inainte sa iei, de regula nu este de joaca cu statinele.

| zNCrys a răspuns:

Ce inseamna celelalte nu stiu dar cu colesterolul e naspa, dar mai bine ca mine eu am 18 ani si mi-a iesit colesterolul 329 si sunt sportiv de performanta. Am fost la doctor si mi s-a spus ca bila nu functioneaza si trebuie sa iau niste pastile pentru bila a spus ca nu imi da tratament de colesterol.
Ai face bine si tu sa mergi la doctor si sa vezi ce nu merge cum trebuie pentru ca nu e de gluma cu colesterolul. Bafta!