| bigigiemall a întrebat:

Mi-am facut recent analizele la medic...
SI mi-a iesit hematocritul 46.5 si normal este 45.
Mi-a spus sa fac miscare si sa beau lichide. ca am sangele ingrosatstraight face.ce inseamna asta? Am 16 ani. gras nu sunt. colesterolul nu stiu cum este pentru ca nu mi-am facut analizele la el. ca doctorul spune ca nu pot avea copii colesterol.
Diabet nu am. dar din ce cauza am sangele ingrosat?
Tin sa mentionez ca o perioada lunga de timp nu faceam miscare deloc consumam apa cate un paharel pe zi pentru ca uitam de ea. pentru ca nu imi era sete.
Ce sa fac ca sa revina sangele la normalsad
Exista niste pastile ceva?
CER RASPUNS FAST! Voi da funda celui care ma ajuta
Multumesc anticipat tuturor!
Scuzati categoria dar vad ca nu imi apare "Sanatate"

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti deshidratat. Bea 2, 5 litri minim de apa pe zi, plus o cana de ceai, o cana de lapte, o ciorba si 2-3 fructe proapsete. daca este cald sau faci efort, creste cantitatea de apa. daca chiar ai probleme de memorie si uiti sa bei apa, pune-ti apa intr-o stiocla de 2, 5 litri si pune-o la un loc vizibil. De cate ori o vezi, bea din ea. daca la exact 24 de ore de la momentul cand ai pus-o, nu ai terminat-o, stai langa ea pana o bei toata si umple-o din nou. Daca respecti aceste regim, in 2-3 saptamani hematocritul se va normaliza.

| bigigiemall explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos am sa urmez sfatul dumneavoastea big grin
Adevarul e ca eu nu prea consumam lichide si nu faceam miscare... in plus mancam si faoarte multe mezeluri cu margarina multa e posibil si de la margarina sa se ingroase sangele nu?

| Brigaela a răspuns (pentru bigigiemall):

Nu, margarina, mezelurile, colesterolul nu modifica hematocritul, ele ingroasa sangele prin alte metode.
hematocritul creste daca esti deshidratat, daca fumezi, daca traiesti la altitudine de peste 1000 de metri sau daca iei eritropietina pntru sustinerea efortului

| bigigiemall explică (pentru Brigaela):

Nu fumez si nici nu traiesc la altitudine si nici eritropetina nu folosesc... si nu inteleg de ce a crescut...eu incerc sa beau lichide cate pot pe zi
Dar mai am o intrebare trebuie sa fac si miscare?
Daca da cate minute pe zi ar fi indicat?
Multumesc!

| Brigaela a răspuns (pentru bigigiemall):

Tu spui ca beai cate un pahar de apa pe zi, adica de 10 ori mai putin decat minimul necesar. De asta a crescut, deshidratarea cronica. Sportul nu te va ajuta in aceasta problema, ba chiar va creste deshidratarea. fa miscare in mod normal (minim 30 de minute pe zi de efort intens) si nu bea niciodata mai putin de 2, 5 litri de apa, o cana de ceai, o cana de lapte, o ciorba (350 ml) si 2-3 fructe. daca nu consumi bauturile si alimentele de mai sus, inlocuieste-le pe fiecare cu o cana mare (250 ml) de apa in plus. Nu inteleg cum adica incerci, daca nu estii 100% sigur ca bei suficienta apa, ti-o dozezi si afli.

6 răspunsuri:
| Sonny1994 a răspuns:

Stai linistit nu e nimic grav...dar mai poate ajuta medicul tau de familie...

| bigigiemall explică (pentru Sonny1994):

Din pacate medicul meu de familie nu prea stie pe ce lume traieste
Si ma pune sa merg la alti medici cu cabinet privat

Întrebări recente