| vlad_ion a întrebat:

mi-au iesit analizele de colesterol 257 si trigliceridele 158. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Trigliceridele sunt ok, dar colesterolul mare. Tb sa mai slabesti daca esti obez, sa eviti grasimile de origine animala si sa mergi la medicul da familie sa-ti dea un tratament si sa -ti monitorizeze evolutia. Daca stai asa, vasele tale de sange se vor ingusta din cauza colesterolului care se depune pe ele si poti face infarct, accident vascular cerebral etc. Si fara tigari!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la un medic nutritionist sa-ti recomande o dieta si, eventual, un tratament. In mare, iti va recomanda exercitiu fizic, o dieta saraca in grasimi si zahar si bogata in fructe si legume, evitarea prajirii alimentelor, renuntarea la fumat si la consumul de alcool.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Direct la medicul de familie sau la Diabet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un regim alimentar, si consult medical. poti merge la un nutritionist care iti va da o dieta si tratament.