| AvalohAlyn a întrebat:

Ce inseamna că mi-au ieșit trigliceridele mari? De la ce? Ce am? Am 268 așa a ieșit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Trigliceridele sunt forma sub care ficatul proceseaza grasimile din sange, ficatul transforma aceste grasimi in trigliceride. Daca valorile sunt peste cele normale, asta inseamna ca mananci mai mult decat ai nevoie. Prima consecinta ar fi steatoza hepatica, numita popular ''ficat gras'', steatoza hepatica presupun ca ai deja, si diagnosticul poate fi pus in urma unei endoscopii abdominale; iar in perspectiva, toate bolile legate de supraponderalitate.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

De la prea multa mâncare grasă.

| Dandinelle a răspuns:

Cu rezultatele este indicat sa treci pe la medicul de familie sau cel care ti-a recomandat setul de analize sa le citeasca si sa-ti ofere o informatie mai coerenta.

Am dat cu google translate la niste Pagini de informatii pe care le aveam despre asta (nu-mi asum responsabilitatea pentru gramatica folosita). Poti cauta si tu pe net trigliceride mari - ce inseamna pentru ca google e prietenul tuturor.

Trigliceridele sunt un tip de grăsime găsit în sângele dumneavoastră. Corpul tau le foloseste pentru energie.

Ai nevoie de trigliceride pentru o sănătate bună. Dar, trigliceridele mari pot ridica riscul de boli de inima si pot fi un semn al sindromului metabolic.

Sindromul metabolic este o combinație de tensiune arterială crescută, zahăr din sânge ridicat, prea mult grăsime în jurul taliei, colesterol HDL scăzut și trigliceride înalte. Sindromul metabolic vă crește riscul de boli de inimă, diabet și accident vascular cerebral.

Trigliceridele înalte sunt de obicei cauzate de alte condiții, cum ar fi:

Obezitatea.
Diabetul slab controlat.
Un tiroidian subactiv (hipotiroidism).
Boală de rinichi.
Consumul regulat de mai multe calorii decât ardeți.
Bea multă băutură alcoolică.

Anumite medicamente pot ridica, de asemenea, trigliceridele. Aceste medicamente includ:

Tamoxifen.
Steroizi.
Beta-blocante.
Diuretice.
Estrogenul.
Contraceptive.
În câteva cazuri, trigliceridele mari pot, de asemenea, să circule în familii.

Care sunt simptomele?
Trigliceridele mari nu produc, de obicei, simptome.

Dar dacă trigliceridele dvs. ridicate sunt cauzate de o afecțiune genetică, se pot observa depuneri de grăsimi sub piele. Acestea se numesc xantomi (spun "zan-THOH-muhs").

Cum poți scădea trigliceridele tale înalte?
Puteți face modificări ale regimului alimentar și ale stilului de viață pentru a vă ajuta să scădeți nivelurile.

Slăbiți și rămâneți la o greutate sănătoasă.
Limitați grăsimile și zaharurile din dieta dumneavoastră.
Fii mai activ.
Renunță la fumat.
Limitați alcoolul.
De asemenea, este posibil să aveți nevoie de medicamente pentru a scădea trigliceridele. Dar medicul dumneavoastră vă va cere mai întâi să încercați modificările dietei și stilului de viață.