| ankutisor a întrebat:

Buna ziua nu mia venit menstruatia nu am avut contact sexual de un an am avut inflamatie pelviana si nu imi vine e posibil sa fi intrat la menopauza? Desi am 22 de ani? Ca cineva mia zis ca da va rog astept raspunsurile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că ( în cazul tău ) este vorba de Menopauza precoce/prematură!
Oricum, se discută de aşa ceva doar în cazul în care NU mai apar menstruaţii timp de cel puţin 12 luni ( consecutive ), înainte de vârsta de 45 de ani.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Menopauza/menopauza-prematura_10429

Având în vedere întrebările tale anterioare şi faptul că ai avut ovare micropolichistice/SOP, cel mai probabil, această afecţiune a RECIDIVAT :(
Din acest motiv nu apare menstruaţia.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

Trebuie să mergi ( iar ) la un control ginecologic şi să faci o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
De asemenea, este indicat şi un control la medicul specialist endocrinolog!

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Este foarte putin probabil dar nu este imposibil. De la BIP se poate intampla orice. Mergi neaparat la doctor cat mai repede! Si incepi tratamentul imediat ce iti este prescris!

| nouatigaraelectronica a răspuns:

Draga ankutisor, cel mai indicat si singura rezolvare si singurul loc unde unde o sa beneficiati de un raspuns ok este doctorul ginecolog. Aici o sa primiti 100 de raspunsuri diferite si poate sa nu fie nici unul rezolvarea la problema care o aveti. La 22 de ani este foarte foarte mica probabilitatea sa fiti la menopauza dar cum am spus mai sus, duceti-va la doctor. Multa sanatate.