| Flaviux3 a întrebat:

nu pot sa inteleg niste chestii in legatura cu somnul si voi face o comparatie intre mine si un prieten de-al meu.
1.El cand se pune in pat ii ia maxim 2-3 minute sa adoarma, chiar si mai putin. Uneori am impresia ca adoarme instant iar mie
imi ia cel putin 15-20 minute sa adorm iar uneori chiar cateva ore. Nici daca sunt extrem de obosit nu pot sa adorm mai repede de 5 minute.
2. Daca cineva intra in camera eu ma trezesc imediat si in general ma trezesc repede la majoritatea sunetelor putin mai tari iar el nu se trezeste
nici daca il atingi mai usor uneori. Stau si cu muzica data la un volum destul de mare uneori iar el nu are nici o problema, doarme in continuare.
In concluzie vreau sa spun ca el adoarme foarte repede si se trezeste greu iar la mine e total opus.
Nu stiu ce sa zic dar as vrea sa inteleg unde e problema... la mine sau la el? sau ce e de facut in cazul asta. P.S. - am mai multi prieteni care
se aseamana cu el si cred ca mi-ar placea si mie sa adorm la fel de repede dar nu reusesc nici cum.. Va MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Si eu am acesta problema uneori. Uneori imi ia cate jumatate de ora ca sa adorm, si ma trezesc foarte repede, si la cel mai mic sunet, iar alteori adorm doar la 5 minute dupa ce ma pun in pat, si poti sa treci cu trenul pe langa mine ca tot nu ma trezesc. Nu stiu care ar putea fi explicatia acestui lucru.

| seth2016 a răspuns:

Tu descrii o dificultate la adormire (uneori) si o dificultate de mentinere a somnului.

E ceva ingrijorator daca:
- tulburarea somnului cauzeaza stress sau probleme sociale, la scoala, ziua
- problema apare cel putin 3 nopti / saptamana
- problema este prezenta de cel putin 3 luni
- problema apare in ciuda conditiilor optime pentru somn
- problema nu se datoreaza consumului de substante (medicamente, droguri)
- este exclusa alte conditie medicala

Daca se agraveaza e recomandat sa mergi la un medic.

Pana atunci insa poti merge la acupunctura care rezolva foarte bine problemele legate de somn. Diferenta se vede dupa prima sedinta de acupunctura: adormi dupa ce ai pus capul pe perna, nu te mai trezesti noaptea, te scoli odihnit cand trebuie.

Tratamentul poate fi completat cu ceaiuri prescrise de medicul acupuncturist.

Bafta!