| sensitiveflower8 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, daca sa ma ingrijorez sau nu. De cateva zile senzatia de balonare si greata nu mai trece, bine sunt obisnuita cu balonarea pentru ca sunt si in deficit de estrogen fiind si tânără dar nu si cu greata. Sunt actualmente pe stop si a curs si curge abundent, normal dar tot imi e teama sa nu fie vorba despre o sarcina. Ultimul meu contact sexual neprotejat a fost acum fix o luna, dar nu cred ca avea ce sa se întâmple ca am vazut cand si-a dat drumul. Va rog ajutati-ma. Sa ma panichez sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai facut urmatoarele afirmatii : Sunt actualmente pe stop si a curs si curge abundent, normal dar., si de asemenea : Ultimul meu contact sexual neprotejat a fost acum fix o luna... Avand in vedere aceste 2 afirmatii se poate concluziona foarte sigur/cert ca acel ultim contact sexual neprotejat a fost intretinut intruna dintre urmatoarele 2 posibilitati si anume; A.) ori cu 1-2 zile inainte de momntul pornirii menstruatiei anterioare adica in perioada de infertilitate absoluta a acelui ciclu menstrual in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si daca sperma este ejaculata in vagin, ori B.) actul sexual a fost intretinut in timpul menstruatiei? sau in ziua imediat urmatoare, adica in perioada infertilitatii relative cea in care posibilitatea de a se putea forma o sarcina este de 2-3% chiar si daca sperma este ejaculata intentionat in vagin. Fiindca afirmi de asemenea si faptul ca : ''...dar nu cred ca avea ce sa se întâmple ca am vazut cand si.a dat drumul''. (presupun ca in afara vaginului). se poate afirma fara teama de a gresi ca prin coroborarea celor 3 afirmatii si de asemenea si in baza faptului ca actualmente sangerarea menstruala se desfasoara in mod normal, ca atat formarea cat si existenta unei sarcini chiar si ipotetice se poate exclude in totalitate/complet. In acesta situatie orice teama sau ingrijorate in aceasta problema este absolut inutila. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imbalonarea nu are nici de aface cu extrogenul sau progesteronul si nici cu contactele sexuale, dar are legatura directa cu ceea ce manaci si bei!
Iar cand faci sex neprotejat, indiferent ca ejaculeaza in tine sau nu, ai sanse mari sa ramai gravida.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa te panichezi daca ai un ciclu normal.Si oricum intr-o luna nu iti si crestea burta spre exemplu.
Practic si-a dat drumul afara, ti-a venit si ciclul normal deci nu prea are cum sa fie sarcina.Mai cauta pe internet despre sarcina si cum se formeaza si manifesta, sau vorbeste cu un medic ca sa nu mai ai dileme de genul si stres.
Si cand esti la ciclu poti sa ai greata, balonare, dureri de burta ca sunt semne normale.